ABD Dışişleri yetkilisi: Biden, Türkiye’ye F-16 satışı konusunda Kongre ile çalışmaya istekli

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya Münasebetlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Doug Jones, Washington’daki “Yabancı Basın Merkezi’nde” memleketler arası gazetecilere geçen hafta Madrid’de düzenlenen NATO Doruğunun sonuçları konusunda brifing verdi.

“Finlandiya ve isveç’in daveti tarihi bir adım”

Bu toplantıda, NATO’nun Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle daha da birbirine bağlı bir ittifak haline geldiğinin görüldüğünü belirten Jones, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya resmi olarak davet edilmesini de “tarihi” bir adım olarak nitelendirdi.

“Biden, Türkiye’ye F-16 satışını destekliyor”

Jones, AA muhabirinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Biden’ın Madrid’deki görüşmesinin akabinde Türkiye’nin F-16 satın alma ve mevcut F-16’larını modernize etme talebi konusundaki sürecin nasıl ilerleyeceği istikametindeki sorusunu da yanıtladı.

F-16 konusunun uzun müddettir gündemlerinde olduğunu ve ABD idaresinin buna takviyesini lisana getirdiğini belirten Jones, “Biden, bu satışı destekliyor. Lakin Biden, bu mevzuda Kongre’nin onayı gerektiğini de açıkça söyledi. İki başkan (Erdoğan ve Biden) bu hususta konuştu, bizim idaremizin duruşu doruktan sonra da değişmedi. Bu satışı destekliyoruz ve Biden bu mevzuda Kongre ile çalışmaya istekli olduğunu söyledi.” sözünü kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.