Afganistan’daki ABD askerlerinin çekilmesi gecikirse ne olacak? Taliban sözcüsü net konuştu

Geçtiğimiz hafta Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban, ülkede yeni bir hükümet kurmanın hazırlığında. Sivil halkın bir kısmı Afganistan’dan kaçmak için türlü yollar denerken, havalimanındaki izdihamı ve tahliye operasyonlarını ise orada bulunan yabancı ülkelerin askerleri sağlıyor.

“ZAMANI GELİNCE DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Yıllardır bölgede bulunan ve son olarak çekilme kararı alarak Taliban’ın ilerleyişini hızlandıran ABD askerlerinin, ülkedeki geleceği ise belirsiz. ABD yönetimi askerinin 31 Ağustos’a kadar Afganistan’dan çıkacağını bildirmişti. Ancak yaşanan gelişmelerden sonra ülkedeki tahliyeler için ek ABD askeri gönderilmişti. Bunun yanı sıra ABD Başkanı Biden da 31 Ağustos’tan sonra da Afganistan’da asker bulundurup bulundurmayacakları sorusuna, “Zamanı gelince değerlendireceğiz” yanıtını vermişti.

“SÜRENİN UZATILMASINI KABUL ETMEYECEĞİZ”

Bir yandan yönetimi kurmak için çalışmalarını sürdüren bir yandan da Pençşir eyaletinde başlayan direniş ahreketini kırmaya çabalayan Taliban’ın ise ABD askerlerinin bölgedeki varlığına ilişkin tavrı net. Taliban sözcüsü, Biden yönetiminin Afganistan’daki askerlerin çekilmesini geciktirmesinin sonuçları olacağını söyleyerek, “Yabancı askerlerin çekilmesi için verilen sürenin uzatılmasını kabul etmeyeceğiz” dedi.

Afganistan'daki ABD askerlerinin çekilmesi gecikirse ne olacak? Taliban sözcüsü net konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.