Antalyalı turizmciler 15 bin TL’yi bulan maaşla çalışacak eleman bulunamıyor

Antalya, yerli ve yabancı tatilcilerin en çok tercih ettiği destinasyonların başında gelirken turizm cenneti her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor.

Kent, tüm vakitlerin rekorunu 2019’da 15 milyon 644 bin 108 turistle kırmıştı. Pandemi nedeniyle kapanmayla geçen 2 yılın akabinde 2021’de 9 milyon kişiyi ağırlayan Antalya’da turizm dalı temsilcilerinin gayesi, 2022’de 2019 bilgilerini yakalamak.

Yıl sonunda 12 milyon turistin gelmesi bekleniyor

Nisan, mayıs ve haziran aylarında hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altında seyrettiği için tatilcilerin temmuz ve ağustosa ağırlaşması nedeniyle bölümün 2019 rakamlarını az bir kayıpla yakalayacağı kestirim ediliyor. Yıl sonunda toplam 12 milyon turistin kente gelmesi bekleniyor.

Çalışacak işçi bulunamıyor

Öte yandan pandemi devrinde kapanan turistik tesisler, farklı bölümlere yönelen çalışanları nedeniyle bugünlerde nitelikli iş gücü kasveti çekiyor.

Pandemide otellerde misyon alan yetişmiş mutfak ve servis elemanlarının yanı sıra ön ofis, housekeeper alanlarında da önemli kayıplar yaşandı.

Maaşlar 15 bin TL’yi buluyor

Yeni iş kollarında çalışmaya başlayan otel çalışanları geri dönmeyince onların yerini dolduracak yeni elaman bulmak zorunda kalan yöneticiler, işe alım sürecinde çalışana lojman, yemek, sigorta, yan haklar ve 8 ila 15 bin lira ortasında maaş teklif ediyor.

“Ara eleman konusunda son derece büyük açık var”

Buna karşın çalışanların turizm dalına dönemlik gözüyle baktığı için yanaşmadığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) eski lideri turizmci Osman Ayık, turizmin 12 aya yayılması noktasında çalışmalar yapılırsa bölüm çalışanlarının da meslek planlayacağı için turizme sıcak bakacağını söyledi.

Osman Ayık, “Pandemi bugüne kadar turizm bölümünde beşere yapılan tüm birikimin kaybolmasına neden oldu. Bölümün tekrar bu bahiste önemli yatırım yapması lazım. Dalımızın en büyük özelliği, beşere beşerle hizmet ederiz. Yetişmiş eleman bizim en bedelli varlığımızdır. Onları korumak ismine çalışmalar yapmamız lazım.” dedi.

Yasal mevzuatlarda da çalışmalar yapılması gerektiğini kaydeden Osman Ayık, “Ara eleman konusunda son derece büyük açık var. Kesim çok kahır içinde. Aşçı yardımcısı, maid, bulaşıkçı, komi, garson hatta bahçıvan bulamazsınız.” diye konuştu.

“10 bin liralara çalışacak işçi bulunamıyor”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Lideri Ülkay Atmaca ise pandemi öncesinde başlayan nitelikli eleman gereksiniminin bu süreçte arttığını kaydederek, “Sektör olarak çok fazla çalışanımızı kaybettik. Şimdilerde eski çalışanlarımızı kesime nasıl yine kazandırabiliriz bunu düşünüyoruz. Belek’te 6, 8, 10 bin liralara çalışacak işçi bulunamıyor.” ifadesini kullandı.

“Avrupalı turistin Türkiye’ye dönüşü çok uygun oldu”

Serik ilçesi Belek bölgesindeki 5 yıldızlı bir otelin genel müdürü Ali Kızıldağ da orta eleman sorunu yaşadıklarını söyledi. Gayelerin 2019 yılı bilgileri olduğunu belirten Kızıldağ, şunları kaydetti:

“Çok enteresan bir periyottan geçiyoruz. İvme çok güzel. Avrupalı turistin Türkiye’ye dönüşü çok âlâ oldu. Pandemiyle birlikte ulaşım ve konaklama bölümünde insan kaynağı kaybı yaşandı. Bunların tekrar bölüme dönüşü üzere bir beklentimiz yok. Operasyonel departmanlarda çok düşüncemiz var.

Mutfakta 180, serviste 200, housekeepingte 200 bireyle çalışıyorsunuz. Bu departmanlarda çok gereksinim var. Bugün zincir otellerin genel müdürlerinin birden fazla işin mutfağından, dalın en altından yetişerek o noktalara geldi.”

Maaşlar memur maaşlarına yakın

10 yıldır otelde barmen olarak çalışan Bedirhan Öztürk, maaşların tatmin edici seviyede olduğunu belirtti. Meslek hedefleyenler için bölümün âlâ bir seçenek olduğunu kaydeden Öztürk, “Maaşlarımız memur maaşlarına yakın. Çok şükür kazanıyoruz.” dedi.

Maaşlar minimum fiyatın 2 ila 3 katı

DHA’nın haberine nazaran; otelde garson olarak çalışan Gamze Memiş de kuralların otellere nazaran değiştiğini söyledi. Maaşların minimum fiyatın 2 ila 3 katı üzerinde olduğunu aktaran Memiş, “Turizm dalında çalışmak daha mantıklı. Kafe ve restoranlarda 10-12 saat çalıştırılırken otellerde 8 saat. Şu an çalıştığım yerden mutluyum.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.