Araştırma: Kan testi üç kanser vakasından ikisini tespit etti

İngiltere’de Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) tarafından uygulanan bir kan testinin her üç kanser vakasından ikisini tespit ettiği ve söz konusu kan testinin 50’den fazla kanser tipinin tespiti için umut vadettiği açıklandı.

BBC’den Michelle Roberts’ın haberine göre, İngiltere ve Galler’deki aile hekimlerine bazı şüpheli belirtilerle başvuran 5 bin kişi üzerinde yapılan testler kanser vakalarının üçte ikisini doğru bir şekilde tespit etti. Test, kanser tespiti yapılan vakaların yüzde 85’inde hastalığın asıl yerini de saptadı. Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar, “Galleri” ismindeki kan testinin hâlâ ‘geliştirilmeye açık’ olduğunu belirtti. Ancak, uzmanlar kanser teşhisi konulabilen vakaların sayısını artırabileceğini ifade etti.

‘KANSERİN KAYNAĞINI YÜZDE 85 DOĞRU TESPİT ETTİ’

Test, farklı kanser türlerinden sızan genetik kodun parçalarındaki belirgin değişiklikleri aradı. Çalışmaya dahil edilen hastaların 350’den fazlasına, taramalar ve biyopsiler gibi geleneksel yöntemler kullanılarak kanser teşhisi konuldu. Araştırmada kan testi pozitif çıkan hastaların yüzde 75’inde, kan testi negatif olan hastaların yüzde 2,5’inde kanser tespit edildi. Araştırmacı Prof. Mark Middleton, testin hâlâ kanseri kesin olarak teşhis edebilecek kadar doğru olmamasına karşın gerçekten faydalı olduğunu belirtti.

“Test, kanserin kaynağını yüzde 85 oranında doğru bir şekilde tespit edebildi” diyen Prof. Mark Middleton, “Testin tahminleriyle, endoskopi ya da tarama isteyip istemeyeceğimize karar verebileceğiz” ifadelerini kullandı.

BULGULAR THE LANCHET ONCOLOGY DERGİSİNDE YAYIMLANACAK

Teste ait söz konusu bulgular, Chicago’da düzenlenecek Amerikan Klinik Onkoloji Derneği konferansında sunulacak ve The Lancet Oncology dergisinde yayımlanacak.

NHS, ABD merkezli Grail şirketi tarafından geliştirilen Galleri testini gizli kanseri tespit edip etmeyeceğini görmek adına semptomları olmayan binlerce insan üzerinde de deniyor. Bununla alakalı çalışmaların ilk sonuçlarının da 2023 yılında açıklanması bekleniyor. Başarılı olması durumunda ise NHS, 2024 ve 2025 yıllarında bir milyondan fazla insan üzerinde çalışmaları sürdürmek istiyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir