Avusturya ve Almanya mümkün bir doğalgaz krizine karşı iş birliği yapacak

Avusturya’nın başşehri Viyana’ya resmi temaslarda bulunmak üzere giden Almanya Başbakan Yardımcısı ve İktisat Bakanı Robert Habeck, Avusturya Etraf ve Güç Bakanı Leonore Gewessler ile mümkün bir doğalgaz darboğazına karşı iki ülke ortasında gaz akışını garanti altına almak için ortak bildiriye imza attı.

Habeck, ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ve Avrupa Birliği (AB) Bakanı Karoline Edtstadler ile de görüştü.

“ENERJİYİ TASARRUFLU KULLANMALIYIZ”
Zor periyotlardan geçildiğini kaydeden Habeck, her türlü senaryoya karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek “Enerjiyi tasarruflu kullanmalıyız, bunun için de şuurlu kullanmayı tekrar öğrenmek gerekiyor.” dedi.

“Doğalgaz tedarikinde birbirimize yardımcı oluyoruz.” formunda konuşan Habeck, Kuzey Akım 1 doğalgaz çizgisinde yaşanan teknik sorunun giderilmesini beklediklerini söz etti.

“AVRUPA DAYANIŞMA İÇİNDE OLMALI”
İki ülke ortasında sağlanan muahedeye ait toplumsal medya hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Van der Bellen de halihazırda yaşanan problemlerin aşılmasında iş birliğinin değerine işaret ederek “Doğalgaz tedarikini teminat altına alabilmek için Avrupa’nın dayanışma içinde olması çok belirleyici. Bu nedenle Avusturya ve Almanya muhtemel bir doğalgaz acil durumunda iş birliği yapma konusunda anlaştı.” değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke ortasında yapılan muahede; doğalgaz depolama tesislerinin kullanımı, doğalgaz arzının çeşitlendirilmesi ve gaz kasveti durumunda dahi borulardan gaz akışının sağlanması için karşılıklı dayanak olunmasını kapsıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.