Aydın’da 73 yaşında üniversiteden mezun oldu

Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayan 73 yaşındaki Kemal Benli, yaşın hayallere ulaşmak için mani olmadığını kanıtladı.

Ortaokuldan sonra astsubay olan ve evvel liseyi dışarıdan bitiren Kemal Benli, Erzurum Atatürk Üniversitesi Alman Lisanı ve Edebiyatı Kısmı’nı kazanarak kayıt yaptırmasına karşın çeşitli nedenlerden ötürü üniversite eğitimine devam edemedi.

Öğrenci affından yararlandı

Okulunu dondurmak zorunda kalan Benli, emekli olduktan sonra 2018 yılında çıkan öğrenci affından yararlanarak öğrenciliğe geri döndü.

Torunu yaşındaki gençlerle eğitim gördü

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Alman Lisanı ve Edebiyatı Bölümü’ne yatay geçiş ile kaydını aldıran 73 yaşındaki Benli, 4 yıl torunu yaşındaki gençlerle tıpkı sırayı paylaştı.

73 yaşında mezuniyet memnunluğu yaşıyor

Başarılarla dolu geçen eğitim hayatının akabinde ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in de katıldığı mezuniyet merasiminde cübbe giyip kep takan Kemal Benli, şimdilerde hayalini kurduğu okulundan mezun olmanın memnunluğunu yaşıyor.


“Alman Lisanı ve Edebiyatı’nı kazandım”

Alman Lisanı ve Edebiyatı Bölümü’nü çok sevdiğini fakat çalıştığı devirde çeşitli nedenlerle bırakmak zorunda kaldığını belirten Kemal Benli, “1987 yılında Kars Sarıkamış’ta vazife yapıyordum. Alman Lisanı ve Edebiyatı’nı okumak istediğim için imtihanlara girdim ve kazandım. Kazandığım üniversite Erzurum’da vazife yerim ise Sarıkamış’ta olmasından ötürü müsaade, rapor ve gibisi üzere durumlarla 1-2 ay anca eğitimime devam edebildim.

Sonrasında hem iş hem de eğitim tıpkı anda yürümedi ve kısmımı dondurmak zorunda kaldım. 2018 yılında bir öğrenci affı çıktı ve ben de bu aftan yararlanarak kayıt yeniledim. Sonrasında yatay geçiş yaparak kaydımı Erzurum’dan Aydın Adnan Menderes Üniversite aldırarak tekrar eğitim hayatıma başladım.” dedi.


“Öğrenmenin yaşı yok”

Öğrenmenin yaşının olmadığını belirten Benli, “Allah’ın gönderdiği hoş kitap olan Kur’an-ı Kerim’de, ‘Şayet yeryüzündeki ağaçlar kalem, deniz de gerisinden yedi deniz katılarak (mürekkep olsa) yeniden Allah’ın kelamları (yazmakla) tükenmez’ denir. O vakit bizler de Allah’ın bizlere öğretmek istediği bilgileri biz neden öğrenmeyelim ki? Öğrenmenin yaşı yok.

Bilgi, yolumuzu aydınlatan en değerli, en büyük ve en hoş ışıktır. Bu kısımda ben düşünebilmeyi, gerçek düşünebilmeyi, muhakeme edebilmeyi ve gerçek karar verebilmeyi öğrendim. Çalışırsanız güç değil, burada sizin vazifeniz yalnızca çalışmak.

Buraya bir diploma alabilmek için değil, öğrenmek için geleceksiniz. Siz zati uğraş gösterdiğinizde öğreniyor, öğrendiğinizde de hoş notu hak ediyorsunuz. Sizi kıymetlendiren hocalarınız sizin uğraşınızı gördüğünde size hak ettiğiniz notu zati veriyor.” diye konuştu.


Hukuk fakültesinde okumak istiyor

Astsubay emeklisi Benli, imtihansız ikinci üniversite hakkından faydalanarak Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümü’ne kayıt yaptırdığını fakat derslerin fazlalığından ötürü öncelikli olarak Alman Lisanı ve Edebiyatı Bölümü’ne tartı verdiğini kelamlarına ekleyerek, “Adalet Bölümü’ne de kayıt yaptırmıştım. Bu kısımla birlikte 20-22 ders oldu. Münasebetiyle bu biraz bana ağır geldi. Buradaki derslerimi aksatmamak ismine o kısmı biraz beklemeye aldım ve dondurdum.

Şimdi bu kısımdan mezun oldum, artık Adalet Bölümü’ne devam edeceğim. İnşallah kısa vakitte onu da bitirip olursa imtihanlara girip kazanabilirsem dikey geçiş ile hukuk fakültesine geçmek istiyorum. Hazreti Muhammed (S.A.V.) efendimizin ‘Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz’ hadis-i şerifine uyarak ben de okuyorum.” sözlerini kullandı.


“Öğrenci arkadaşlarımıza örnek oldu”

ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Alman Lisanı ve Edebiyatı Kısmı Lideri Prof. Dr. Kamil Can Bulut, “Kemal beyefendi bizim en uygun öğrencimiz desem palavra olmaz. Kendisi, hem azmi, hem isteği ile sahiden kısmımıza ve kısmımız öğrencilerine çok büyük katkılarda bulundu.

Öğrencilerimize hem bir arkadaş hem de bir ağabey oldu. Kemal beyin zati önemli bir alt yapısı var, çok okuyan bir insan. Derslerde de gösterdiği performansı ile öğrenci arkadaşlarımıza örnek oldu.” dedi.

“Kemal amca bizim en genç, en dinamik öğrencimiz”

İleri yaştaki insanların eğitimlerinden vazgeçmediklerini gördükçe keyifli olduklarını belirten ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Alman Lisanı ve Edebiyatı Kısım Lider Yardımcısı Doç. Dr. Gökhan Şefik Erkurt, “Kemal amca bizim en genç, en dinamik öğrencimiz. Kendisi öbür öğrencilerimize; çalışkanlığı, disiplini, bilime verdiği ehemmiyet ve bize aşıladığı edep ile örnek olan biri.

Kendisi burada bizim öğrencimiz olsa da biz de kendisinden hayata dair çok şey öğrendik. Karşılıklı çok şey nasiplendik. Çok hoş günler geçirdik ve kendisini mezun ettik. Kendisi ile çok mükemmel bir tecrübe yaşadık.” şeklinde konuşarak, Benli üzere ileri yaşta öğrencilerinin daha da artmasını temenni etti.

“Kendisi ile yeri geldi hoca-öğrenci, yeri geldi abi-kardeş olduk”

Kemal Benli’nin 4 yıl boyunca dersine girdiğini ve kendisinin de Benli’den tarihi hususlarda çok şey öğrendiğini belirten ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meryem Nakiboğlu, “Ben de Kemal beyin 1’inci sınıftan son sınıfa kadar 4 sene boyunca derslerine girdim. Kendisi ile yeri geldi hoca-öğrenci, yeri geldi abi-kardeş olduk. Kemal beyefendi dersleri, kişiliğiyle, yardımseverliğiyle sahiden müstesna bir kişilik.

Ben kendisine tıpkı vakitte ‘bilgem’ diyorum. Zira ben de kendisinden birtakım mevzularda çok istifade ettim. Bilhassa tarihi bahislerde sağ olsun darda kaldığımda kendisi benim hocam oldu. Uygun ki Kemal beyefendi bizim kısmımıza gelmiş ve kendisi ile çok pahalı bir 4 yılı birlikte geçirdik.” dedi.

“Hiç bizden büyükmüş üzere davranmadı”

İHA’nın haberine nazaran; üniversitede 73 yaşındaki bir öğrencinin alışılagelmişin dışında bir durum olduğunu fakat Kemal Benli ile tıpkı sınıfta olmanın kendileri için bir bahta dönüştüğünü kaydeden Benli’nin sınıf arkadaşı Cansu Bingül şunları söyledi;

“Biz burada hocalarımızdan kısmımızla alakalı bilgiler öğrenirken, Kemal amcadan da hayata dair şeyler öğrendik. O hiç bizden büyükmüş üzere davranmadı, güya bizim akranımız üzereydi. Derslerimiz hoş geçiyordu.

Kemal amca üzere biriyle birebir sınıfta olduğumuz için kendimizi şanslı bir sınıf olarak görüyorum. Dışarıda bir aktivite olduğu vakit kendisi hiç geri kalmaz, bizimle birlikte olurdu. Hiçbir vakit ne biz onu kendimizden, ne de o bizi kendinden farklı ve farklı görmedi.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.