BAE ve Suudi Arabistan, ABD’nin dikine gitmeye devam ediyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC+) ham petrol üretimini azaltma kararı aldığını açıklaması Türkiye’ye zam olarak yansıdı.

Benzine bugün itibariyle 1 lira 12 kuruş zam geldi. Motorin grubunda ise fiyat aynı kaldı.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre;

İstanbul’da motorin litre fiyatı 20.42 liradan, benzinin litresi ise ortalama 22,46 liradan satılıyor.

OPEC ÜLKELERİNDEN PETROL ÜRETİMİNDE DÜŞÜŞ KARARI

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman, Kuveyt, Irak ve Cezayir, diğer OPEC ülkeleriyle birlikte 2023 sonuna kadar petrol üretimini azaltmak için harekete geçti.

BAE devlet ajansı WAM’a göre, BAE Enerji ve Altyapı Bakanı Suhail Al Mazroui, ülkenin petrol üretimini 144 bin varil azaltacağını açıkladı. Umman Enerji Bakanlığı üretimi günlük 40 bin varil, Kuveyt Petrol Bakanlığı ise günlük 128 bin varil azaltacağını söyledi. Cezayir Petrol Bakanlığı üretimi 48 bin varil ve son olarak Irak Petrol Bakanlığı ise petrol üretimini 211 bin varil azaltma kararı aldı. Suudi devlet ajansı SPA daha önce Suudi Arabistan’ın petrol üretimini günlük 500 bin varil azaltacağını bildirmişti.

ABD’NİN İSTEDİĞİ OLMADI

ABD, petrol fiyatlarının düşmesi ve Rusya’nın enerji ihracatının sekteye uğraması için, petrol üretiminin arttırılmasını istemişti. OPEC ülkeleri, geçen yıl ekim ayından beri üretimi azaltmaya yönelik karar alarak ABD yerine Rusya çizgisinde bir politika izliyor. Çin’in Suudi Arabistan ile yakınlaşması ve ABD – Suudi Arabistan arasındaki “Kaşıkçı cinayeti” geriliminden sonra yaşanan bu gelişmeler, bölgedeki güç dengelerinde değişime sebep oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir