Binance CEO’su Duyurdu: Bu 3 Coinden Alacak!

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Industry Recovery Initiative’den (Endüstri Kurtatma Girişimi/IRI) kalan fonların BTC, BNB ve ETH satın almak için kullanılacağını duyurdu. Karar, Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden ve kripto para piyasasındaki stablecoin’leri etkileyen bankacılık krizine yanıt olarak alındı. İşte detaylar…

Binance; Bitcoin, BNB ve Ethereum satın alacak

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere IRI fonu, kripto para piyasasındaki bir dizi likidite krizinin ardından 24 Kasım 2022’de Binance tarafından kuruldu. Borsa, fona 1 milyar dolar yatırım sözü vermiş ve fonların bulunduğu cüzdan adresini kamuya açıklamıştı. Fon, Jump Crypto, Polygon Ventures, Aptos Labs, Animoca Brands, GSR, Kronos ve Brooker Group gibi büyük yatırımcıları hızla kendine çekmişti.

https://twitter.com/cz_binance/status/1635140376431570944

CZ, Twitter duyurusunda fonun bazı faaliyetlerinin Blockchain’de gerçekleşeceğini ve tüm işlemlerin kamuya açık olacağını vurguladı. Binance, BUSD’den elde edilen 1 milyar dolar değerindeki IRI’nin kalan kısmını BTC, BNB ve ETH gibi kripto para birimlerine dönüştürecek. Binance’in IRI’yi kriptoya dönüştürme hamlesi, ABD bankacılık krizinin tırmandığı bir zamanda geldi. CZ, 980 milyon doları aşan fon hareketine atıfta bulunarak “15 saniye sürdü ve 1,29 dolara mal oldu” diye tweet attı. “Pazartesi günü bankacılık saatlerinden önce bir bankada 980 milyon doları hareket ettirdiğinizi hayal edin,” diye ekledi.

https://twitter.com/cz_binance/status/1635154899368574976

Yalnızca Mart ayında Silvergate Bank, Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank kapılarını kapattı ve varlıklarına el konuldu. Ssilvergate ve SVB olayları geçtiğimiz hafta yaşanırken dün gece, New York Finansal Hizmetler Departmanı, son kripto dostu banka olarak kabul edilen Signature Bank’a sistematik riskleri gerekçe göstererek el koydu. Özellikle, bu bankaların kripto endüstrisindeki büyük şirketlerle yakın bağları var.

FED, SVB için kurtarma fonu duyurdu

ABD Merkez Bankası’nın (FED) 13 Mart’ta yaptığı kapalı bir toplantıda, federal hükümet ülkedeki zor durumdaki bankalara borç para verme taahhüdünde bulundu. Sonuç olarak, Silicon Valley Bank’taki mevduat sahipleri fonlarını geri alabilirler. Ek olarak, FED, zor durumdaki bankalar için kripto piyasası üzerinde olumlu bir etkisi olan 25 milyar dolarlık bir kurtarma paketi açıkladı.

Verilere göre, Bitcoin şu anda 22.400 dolar civarında el değiştiriyor. Piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi, son 24 saatte yüzde 10’luk bir artış sergiledi. Bazılarına göre, Binance’in BTC alım kararı da yükselişe katkıda bulunan gelişmelerden biri oldu. IRI’nin kriptoya dönüştürülmesi, Binance’in ABD’de bir bankacılık krizi karşısında bile kripto para birimlerinin uzun vadeli beklentilerine olan güvenini gösteriyor olabilir. Piyasa giderek daha öngörülemez hale gelirken, diğer borsaların mevcut duruma nasıl tepki vereceği henüz belli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir