BM’den İsrail-Filistin uyarısı: Mevcut dinamikler her an denetimden çıkabilir

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Tor Wennesland, BM Güvenlik Kurulu’na brifinginde, İsrail ve Filistin ortasında son haftaların günlük şiddet, silahlı çatışma, yerleşim ünitelerinin genişletilmesi planları, Filistinlilerin meskenlerinden tahliyesi ve İsrail’deki terör saldırısı üzere olaylara sahne olduğunu söyledi.

“FİLİSTİN’E EKONOMİK YARDIMLAR GENİŞLETİLMELİ”

İsrail’in Gazze’de ekonomik faaliyetleri kolaylaştırmaya yönelik aldığı tedbirlerin kırılgan ateşkesin devam etmesini sağlasa da kâfi olmadığını belirten Wennesland, Filistin’e yönelik ekonomik yardımların genişletilmesi ve daha sürdürülebilir olması gerektiğini söz etti.
Tor Wennesland

“SON DERECE ENDİŞELİYİM”

Wennesland, “Mevcut dinamiklerin, bilhassa de işgal altındaki Batı Şeria’da her an denetimden çıkabileceğinden son derece kaygılıyım. Her iki tarafta önderleri uçurumun eşiğinden dönmeye ve durumu istikrara kavuşturmaya yardımcı olacak sıkıntı lakin kritik kararlar almaya teşvik ediyorum.” dedi.

İsrail mahkemesinin Batı Şeria’nın Mesafir Yatta bölgesinde 500’ü çocuk bin 200 Filistinlinin tahliyesine müsaade veren kararı kabul etmesinin telaş verici olduğunu belirten Wennesland, tahliyelerin gerçekleşmesinin insani sonuçlar doğuracağı ihtarında bulundu.

Wennesland, Al Jazeera çalışanı Filistinli bayan gazeteci Sevecen Ebu Akile’nin öldürülmesine ait ise bağımsız ve şeffaf soruşturma davetinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.