Boris Johnson için flaş iddia!

Birleşik Krallık gazetelerinden Telegraph, başbakan Boris Johnson’ın NATO genel sekreterliğine aday olabileceğini tez etti. Haberde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in gelecek yıl eylülde vazifesi bırakmasının beklendiği ve yerine geçecek adaylar ortasında Johnson’ın da olabileceği öne sürüldü.

Muhafazakar Parti’den parlamenter Richard Drax, “Üstün muvaffakiyetle sahip rastgele bir Britanyalı, bu rol için uygun seçim olur. Boris Johnson sahiden bunu yapmak istiyorsa, natürel ki buna takviye veririm” diye konuştu.

Avrupa Birliği aykırısı ve Brexit yanlısı tavrıyla tanınan Avrupa Araştırma Kümesi’nin (ERG) yöneticisi Francois, Johnson’ın Ukrayna’nın dayanağını de alabileceğini belirterek, “Eğer NATO genel sekreterliği için adaylığını koyarsa, sanırım Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski’den referans alabilir” dedi.

Ukraynalı bağımsız parlamenter Oleksiy Gonçarenko da adaylığını koyması durumunda Johnson’a dayanak vereceğini söyleyen şahıslar ortasında yer alıyor. Ukrayna Yüksek Şurası üyesi Gonçarenko, Johnson için “NATO’nun ve Batı’nın karşı karşıya kaldığı zorlukları bildiğinden, vazifesi Jens Stoltenberg’den almak için en uygun kişi olur” tabirlerini kullandı.

Ayrıca Savunma Bakanlığı’ndan kimliğini paylaşmayan bir yetkili, Telegraph’a açıklamasında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Johnson’ın mümkün adaylığını veto edebileceğini savundu. Kimliğini açıklamayan yetkili, NATO genel sekreterlerinin oybirliğiyle seçildiğini hatırlatarak, Johnson’ın adaylığı durumunda “ABD’nin dayanak vermesi ve Fransa’nın da evet demesi lazım” diye konuştu.

2014’ten bu yana NATO genel sekreteri olan Stoltenberg’in vazife müddetinin eylülde dolması ve konum için seçim düzenlenmesi planlanıyordu. Bununla birlikte 24 Şubat’ta patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte Stoltenberg’in vazife müddeti Mart ayında alınan bir kararla 30 Eylül 2023’e kadar uzatılmıştı. Johnson, 7 Temmuz’da Muhafazakar Parti liderliğinden ve başbakanlık misyonundan istifa ettiğini duyurmuştu. Ülke çapında yaklaşık 160 bin Muhafazakar Parti üyesinin, BK’nin yeni başbakanını ve partinin yeni önderini seçmesinin akabinde Johnson, 6 Eylül’de resmi istifasını sunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.