Bu 2 Altcoin Fiyat Manipülasyonuna Uğradı: Sert Düştü!

Bir merkeziyetsiz borsa (DEX) fiyat manipülasyonu haberiyle düşüyor. Buna göre GMX isimli DEX istismarcıların hedefi oldu. Kimliği belirsiz bir istismarcı, fiyat manipülasyonu yoluyla 565 bin dolarlık altcoin çaldı. Olayın ardından hem GMX token hem de AVAX fiyatında keskin değer kaybı ortaya çıktı.

Bu 2 altcoin fiyat manipülasyonuna uğradı

Bir istismarcı, merkeziyetsiz borsa GMX’in AVAX/USD piyasasından yaklaşık 565.000 dolar kazandı. İstismarcı, kazancını elde etmek için altcoin fiyatını ve borsayı manipüle etti. Edinilen bilgilere göre, GMX borsasının “minumum alış satış farkı” ve “sıfır fiyat etkisi” özelliklerini kötüye kullandı. Böylece, GMX’e AVAX piyasası için likidite sağlayan GLP sahiplerini etkileyen bir saldırı gerçekleştirdi.

GMX, Pazar günü Twitter’daki bir gönderide fiyat manipülasyonunu doğruladı. Ancak borsadaki Avalanche piyasasının saldırıya rağmen açık kalacağını da ekledi. Bununla birlikte piyasa açık kalsa da likidite sınırlı olacak. GMX, uzun pozisyonlara 2 milyon dolarlık ve kısa pozisyonlara 1 milyon dolarlık bir sınır getirileceğini duyurdu. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Avalanche, son dönemde DeFi saldırılarına konu oluyor. Son istismarın ardından GMX ve AVAX fiyatı değer kaybetti.

İstismar nasıl geçti?

Genesis Trading’deki Türev Başkanı Joshua Lim, istismarı analiz eden ilk isimlerden biri oldu. Lim, istismarcının sıfır fiyat kaymasıyla büyük pozisyonlar ürettiğini duyurdu. Ona göre istismarcı, bu büyük pozisyonları açtıktan sonra, biraz daha yüksek bir fiyattan satıyordu. Pozisyon açmayı tercih ettiği yer ise GMX’in AVAX/USD piyasasıydı. Bu nedenle, saldırıdan temelde AVAX likiditesi sağlayan GLP sahipleri ve AVAX sahipleri etkilendi.

Lim’in aktardığına göre istismarcı, bu yöntemi toplamda 5 defa tekrar etti. Ayrıca, Her seferinde 200 bin altcoin transferi gerçekleştirdi. AVAX’ı aktardığı borsalarda fiyat farkını da ödeyen istismarcı, tüm planının sonunda 565 bin dolarlık AVAX elde etti. Sözlerine devam eden Lim, bunun bir istismar olmadığını iddia etti. Ona göre GMX borsası, sadece tasarlandığı gibi çalışmıştı. Lim, GMX’in bu tür başka bir olay yaşamaması için “sıfır fiyat etkisi” özelliğini kaldırması gerektiğini söylüyor.

GMX ve AVAX fiyatı sert düştü

Saldırının ardından GMX fiyatında dikkat çekici bir değer kaybı ortaya çıktı. Saldırının gerçekleştiği 18 Eylül gecesinde 48 dolardan işlem gören altcoin, Pazartesi günü 40 dolardan işlem görüyordu. Buna göre GMX fiyatı sadece bir gün içinde %20’nin üzerinde değer kaybı yaşadı.

Benzer bir düşüş, popüler layer-1 altcoin projesi Avalanche’da da ortaya çıktı. Saldırının gerçekleşmesiyle bir bağlantısı olmayan AVAX, GMX kadar etkilenmedi. Ancak yine de değer kaybetti. Popüler altcoin, saldırı gerçekleşmeden önce 18,45 dolar civarında işlem görüyordu. Ancak fiyat manipülasyonunun ardından düştü ve %10’un üzerinde değer kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.