‘Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezayı duyunca dehşete düştük’

Yargıtay’ın, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük mahpus cezasının 4 yıl 11 ay 20 gününü onaması, Avrupa’nın da gündeminde.

Alman siyasalların Kaftancıoğlu’na sahip çıkmasının akabinde bir açıklama da Avrupa Kurulu’ndan geldi.

Fakat Avrupa Kurulu, tıpki Alman isimler üzere; Kaftancıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve bir kamu görevlisine yaptığı hakareti ve Türkiye Cumhuriyeti devletini alanen aşağılamasına değinmedi.

“KARARI DUYUNCA DEHŞETE DÜŞTÜK”

Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye İzleme Komitesi’nin Türkiye raportörleri İngiliz John Howell ve Letonyalı Boriss Cilevics ortak yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Yargıtay’ın Canan Kaftancıoğlu için verdiği 5 yıl mahkumiyet ve siyasetten men cezasından dehşete düştük” denildi.

“BU KARARLAR TÜRK DEMOKRASİ İÇİN TEHDİTTİR”

Cezanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eski toplumsal medya iletilerine dayandırılarak verildiği hatırlatılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bu ceza, muhalefet üyelerine karşı ve önde gelen bir bayan siyasetçiye yönelik bir öbür isimli taciz olayını daha gösteriyor. Bu karar, 2023’te yapılması öngörülen genel seçimler öncesinde daha da tasa verici olan Türkiye’nin demokrasisine ve siyaset sahnesine yönelik yeni darbe özelliği taşıyor.”

“Canan Kaftancıoğlu’nun yeri cezaevi değil siyaset sahnesidir” tabiri kullanılan açıklamada, “Türk yetkililere bu demokratik olmayan uygulamalara son vermeleri daveti yapıyoruz” denildi.

Açıklamada, “Bu cins yasal süreçler demokrasi için önemli tehdit” tabiri de yer aldı.

KAYNAK: EURONEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.