Çipras: Türkiye, hem Batı’nın hem de Doğu’nun gözünde yükselişte

Yunanistan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Önderi Aleksis Çipras, Yunanistan’ın son periyotta izlediği dış politikayı eleştirerek, Türk-Yunan bağlantılarındaki sıkıntıları kıymetlendirdi.

Aleksis Çipras, telaffuz seviyesinde artan gerginliğin kendisini endişelendirdiğini lisana getirerek, “Bizi endişelendiriyor zira Türkiye’nin milletlerarası alandaki rolü şu an yükselişte” yorumunu yaptı.

Çipras, Türkiye‘nin “yatıştırıcı güç” imajına dikkat çekerek, “(Türkiye) Ukrayna’da barış için orta bulucu olmak isteyen bir güç ve hem Batı’nın hem de Doğu’nun gözünde yükselişte. Bu, bizi endişelendiriyor. Çünkü Yunanistan, yalnızca sabit dış siyaset dogmasını terk etmiyor, birebir vakitte günün sonunda üçüncü güçlerin satranç tahtasındaki piyonu haline gelen, Batı’nın uysal ve sadık müttefiki de oluyor” tabirlerini kullandı.

‘DİYALOG KANALLARI AÇIK OLMALI’

Aleksis Çipras, kendisinin 4,5 yıllık başbakanlığı mühletince de Türkiye-Yunanistan ilgilerinde güç vakitler yaşandığını belirterek, “(Cumhurbaşkanı) Erdoğan her vakit Erdoğan’dı. Son aylarda öteki biri olmadı. Daha sıkıntı vakitlerde bile diyalog kanallarının açık kalması için sıkı çalıştık. Yunan tarafı olarak bunun için çalışıyorduk” değerlendirmesinde bulundu.

Çipras, tansiyonu yükselten tarafın Türkiye olduğunu argüman ederek, hükümetin diyalog kanallarının açık kalması için faal bir yol izlememesini “ihmalkarlık” olarak nitelendirdi.

Çipras ayrıyeten, Miçotakis’in mart ayındaki İstanbul ziyaretinin akabinde sakin bir yaz beklentisinin büyük bir gerginliğe dönüşmesinin açıklanamaz olduğunun altını çizerek, mevcut iletişimsizliğin tehlike doğurabileceğine işaret etti.

‘SAHADA KATKI KOLAY OLMAZ’

Aleksis Çipras, Türk-Yunan bağlarında dış güçlerin Yunanistan’a dayanağına değinerek, “Biz istikrarlı bir halde Avrupa Birliği (AB) ve ABD güçlerinin diplomatik katkısını istedik. Alanda katkının kolay olacağına inanmıyorum” tabirlerini kullandı.

Çipras, Fransa ile imzalanan Savunma İşbirliği Mutabakatı’nın, Yunanistan’ın egemenlik haklarının ihlal edilmesi durumunda Fransız Silahlı Kuvvetleri‘nin müdahalesini öngörmediğini anımsattı.

Çipras, Yunanistan’ın caydırıcı bir savunma gücüne sahip olması gerektiğini savunarak, “Ancak bu, ülkeyi mali açıdan bir defa daha zora sokacak bir israf olmamalı” yorumunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.