Cizre yanıyor, termometreler 50 dereceye ulaştı

Saat 12.00 ile 17.00 ortası hava sıcaklığının 50 dereceye ulaştığı ilçede yurttaşlar sabah saatlerinde alışverişini yapıp meskenlerine ve klimalı serin ortamlarda dinlenirken, esnaf da ya iş yerlerinde ya da kepenk kapatıp meskenlerinde dinlenmeye çekiliyor.

Gündüz saatlerinde hava sıcaklığı nedeni ile esnafın kepenk kapattığı, toplumsal ömür ve çay bahçelerinin boş kaldığı, uluslar ortası karayolundaki asfaltın erime noktasına geldiği Cizre’de halk üç ay boyunca bu güçlü koşullarda ömürlerine devam etmeye çalışıyor. Yaz aylarının Cizre’de çok sıcak geçtiğini söz eden döner ustası Hasan Yel, ”Temmuz ve Ağustos ayı çok sıcak geçiyor. Dışarıda hava 50 derece ise ocak başındaki sıcaklık ile birlikte biz 80 derece altında çalışıyoruz, zira halka hizmet ediyoruz. Vatandaşlar sıcaktan dışarı çıkamadığı için paketlerini konutlarına yahut iş yerlerine kadar götürüyoruz” dedi.

Öğle saatlerinde herkesin meskenlerine çekildiğini tabir eden Yel, ”Yaz aylarında bilhassa Ağustos ayında Cizre’de 1200 ile 17.00 saatleri ortasında kimse dışarı çıkmıyor. Esnaf da o saatlerde ya kepenk kapatıp meskene gidiyor ya da klimalı serin ortamlarda dinlenmeye çekiliyor. Yani çok sıcaklar biz esnafın mesai saatlerini bile değiştirdi diyebiliriz” halinde konuştu.

Hava sıcaklığının yurttaşları meskene hapsettiğini tabir eden lokantacı İdris Oktay, son iki aydır Cizre’de havanın çok sıcak olduğunu belirterek, “Bizde iş yerimizin serin olması için iş yerinin önünü ve ağaçları sulayarak buraları serinletmeye çalışıyoruz” halinde konuştu.

“PANDEMİDE BİLE DIŞARIDA DAHA ÇOK İNSAN VARDI”

Cizre’deki sıcak hava nedeni ile vatandaşların konuta hapsolduğunu söz eden Oktay, “Yaz aylarında sanırsınız ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş. Cadde ve sokaklar bomboş kalıyor. Pandemi sürecinde bile cadde ve sokaklarda daha çok insan dolaşıyordu lakin çok sıcaklar nedeni ile vatandaşlar meskenlerinden dışarı çıkmamaya ihtimam gösteriyor. Zira bu sıcaklara dayanmak çok güç, biz esnaf olarak bununla gayret etmeye çalışıyoruz” dedi.

Aşırı sıcaklar karşısında yurttaşların dışarı çıkmak için serin saatleri seçmelerini öneren uzmanlar bilhassa güneş ışınlarının çok dik bir biçimde vurduğu 12.00 ile 17.00 saatleri ortasında kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve 5 yaşından küçük çocuklarının dışarıya çıkmaması tarafında ihtarlarda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.