Demirin beş bin yıllık evrimi stant oldu

Suya, rüzgâra, yeşilin biçimlerine, börtü böceğe, bin bir renk kelebek ve çiçeğe baktıkça, tabiatın yapıtlarıyla insan elinden çıkanların geçiştiği, geçmişle geleceğin göz göze yürüyebildiği bir mesken yolu kuran. O konut bizim meskenimiz: Baksı Müzesi. Bugüne kadar Hüsamettin Koçan, Alev Ebuzziya, Nuri Bilge Ceylan, Şakir Gökçebağ stantlarının hayata geçirildiği Baksı Müzesi Ana Bina’sı şimdilerde Osman Dinç’in “Gözlemevi”ne mesken sahipliği yapmakta.

Dinç (solda) ve Koçan açılışta konuştu.

ZAMAN, UZAM, ANLAM

Kurulduğu yerle bütünleşmiş ve/veya iç içe geçmiş “Gözlemevi”, buyur(ul)duğu zaman-uzam-anlam üçlüsünün en uyumlu, doğurgan, doğurtucu olabildiği dünyanın sayılı stantlarından olmalı.

“Gözlemeviyle bizi kuşatan etrafa bakmış oluyoruz” diyor Osman Dinç, “Bir gözlemci olarak insan cihanın merkezidir lakin tıpkı vakitte cihanın kesimidir da. Kozmosta her şey birbirine büsbütün bağlı halde gelişir” diye de ekliyor.

Uçandaire, Katarakt Tepegözler, Sekiz Matris, Kara Selviler, Orada Bir Konut Var Uzakta, Çekül Adamlar, Teorem, Sırat Kapısı, Ufuk Çizgisi, Askıdaki Fikir, Sonsuzluğu Çizmek, Dalga, Gezegen, Paratoner, Tepegözler, Üç Alıcı, Tohum, Milyarlarca Atom, Tor, İleman Dağı… Bunlara heykel ismi yerine (çoğunluğu bilimkurgu, fantastik) hikaye başlığı dense yeridir, değil mi?

Demirin beş bin yıl yıllık evrimini, insanlığın sanatın tarihini yanına alarak, yalın bir sessizlikle biçimlediği demir (ve pirinç, bronz, cam) hatta ona verdiği bu isimlerle, unsurun hatta kelamın kendisine bizden bakmak istediğini ilettiği yapıtlarıyla Dinç, bir dolu soru penceresi açmakta. Dervişin dönüp durduğu yerde kozmosları gördüğü, “çift yarık deneyi”ndeki gözlenenin gözlemcinin varlık sorunuyla dalga ya da parçacık olduğu. “Ben bir şey yapıp ortaya koyuyorum, buna bakan kişi ise diğer bir kozmostan geliyor. Doğulu olsun, Batılı olsun, kendi evreninden bakarak yorumluyor. Her yapıt aslen seyircisiyle tamamlanmaz mı?” diye yanıtlıyor bunu Dinç.

ÖRNEK VE İLHAM

Baksı Müzesi, salt sanat olaylarıyla değil, bölge çocuklarına sağladığı imkanlar ve bayan istihdamı konusunda yurdun dört bir yanındaki dağ zirve, bağ bahçe, su kıyısına örnek olması gereken bir oluşum. Hem ferdî hem toplumsal gelişimimize ait ilham almamız için orada bizi beklemekte, hiç de uzakta değil. Sanata evet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.