Diyanet’ten ‘9 yaşındaki kız evlenebilir’ tezlerine yalanlama

Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürkçü Fikir Derneği Genel Lideri Hüsnü Bozkurt ve kimi toplumsal medya kullanıcılarının, ”Diyanet: 9 yaşında bir kız evlenebilir, çocuk doğurabilir” halindeki paylaşımının temelsiz olduğunu bildirdi.

Diyanet’ten yapılan açıklamada, daha evvel de paylaşılan iftiranın, 2 Ocak 2018’de Başkanlık tarafından tekzip edilmesine karşın mevzuyu tekrar gündeme getirenlerin uygun niyet taşımadığı belirtildi.

”BAŞKANLIĞIMIZI MAKSAT ALAN BİR İFTİRADAN İBARETTİR”

Kız çocuklarının biyolojik ve ruhsal yeterlilikleri dikkate alınmadan, aile kurma ve anne olma sorumluluğunu taşıyacak çağa gelmeden, erken yaşta ve zorla evlendirilmesinin kabul edilemeyeceğinin Başkanlık tarafından defaatle lisana getirildiği, seminer, konferans, vaaz ve yayınlarda mütemadiyen bahsin değerine dikkat çekildiği vurgulandı.

Açıklamada, “Atatürkçü Niyet Derneği Genel Lideri Hüsnü Bozkurt ve kimi toplumsal medya kullanıcılarının, ‘Diyanet: 9 yaşında bir kız evlenebilir, çocuk doğurabilir’ formundaki paylaşımı asılsızdır. Mesnetsiz bu içerik, Başkanlığımızı gaye alan bir iftiradan ibarettir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.