EPDK’dan vazifeli tedarik şirketlerine avans ödemesi açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, “Görevli tedarik şirketlerinin avans ödemelerinde yaşanabilecek aksamalarda son tüketicilerin en az halde etkilenmesi hedefiyle bu şirketlerin avans ödemelerinin ortalama 40 gün ötelenebilmesine karar verilmiştir.” denildi.

Piyasalarda alış istikametli süreç yapılamayabilir

EPDK, misyonlu tedarik şirketlerinin avans ödemelerinde yaşanacak aksamaların kelam konusu şirketlerin organize piyasalarda alış taraflı süreç yapamamalarına neden olabileceğini belirtti.

Açıklamada ayrıyeten tüketiciye tedarik etmekle yükümlü oldukları elektrik gücünü daha yüksek maliyetle satın almak zorunda kalabileceği, en son fiyatlara artış istikametinde baskı oluşturabileceği değerlendirildiği belirtildi.

Nihai tüketicinin üzerinde olumsuz mali tesirlere oluşmaması için adım adıldı

Bu durumun sonuncu tüketicinin üzerinde olumsuz mali tesirlere sebep olmasının engellenmesi için Güç Piyasası Düzenleme Konseyi’nin dünkü toplantısında alınan kararla “Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kabul edildiği kaydedildi.

Tedarik şirketlerinin avans ödemeleri 40 gün ötelenebilecek

Söz konusu değişiklik kapsamında vazifeli tedarik şirketlerinin avans ödemelerinde yaşanabilecek aksamalardan “nihai tüketicilerin en az halde etkilenmesi amacıyla” bu şirketlerin avans ödemelerinin ortalama 40 gün ötelenebilmesine karar verildiği açıklandı.

Hedef güç arzının sürekliliğin sağlanmasında

İHA’nın haberine nazaran, ayrıyeten Konsey tarafından alınan başka bir kararla da vazifeli tedarik şirketlerinin süreksiz mühletle, Temmuz ve Ağustos 2022 aylarına ait, avans ödemelerinin ötelenebilmesine imkan tanındı. Böylece misyonlu tedarik şirketlerinin son tüketicilere elektrik gücü tedarikinde misyonlarını yerine getirmesindeki mali zorlukların nispeten azaltılması ve tedarik edilen güç arzının daima olarak sağlanması hedeflendiği tabir edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.