Erzincan’daki siyanür sızıntısına kabahat duyurusu: Hata kanıtları gizlendi

Erzincanlı Sedat Cezayirlioğlu, İliç’teki altın madeninde yaşanan siyanür sızıntısıyla ilgili Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri hakkında “görevi berbata kullanma, cürüm kanıtlarını gizleme, değiştirme yahut yok etme”; Anagold Madencilik A.Ş. İdare Heyeti üyeleri hakkında “çevrenin kirletilmesi, içme suyuna zehirli unsur katma, temel ulusal faydalara karşı faaliyette bulunmak üzere fayda sağlama” tezleriyle cürüm duyurusunda bulundu. Avukat İsmail Hakkı Atal, bakanlığın siyanürün aktığı dereye ‘kuru dere’ diyerek kabahat kanıtlarını gizlediğini ileri sürdü.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik’e ilişkin maden alanında siyanür sızıntısı yaşanmış ve şirkete 16,4 milyon lira para cezası kesilmişti. Sızıntının 20 ton olduğu ve Fırat Nehri’ne karıştığı tez edilmişti. Fakat şirketten yapılan açıklamada, sızıntı olan siyanür ölçüsünün 8 kilogram olduğu ve ırmağa karışmadığı ileri sürülmüştü.

Sızıntıyı ortaya çıkaran Erzincanlı Sedat Cezayirlioğlu, madenin yakınında çektiği imajlarda sızıntının Fırat Nehri’ne karıştığını argüman etmişti.

BAKANLIK VE ŞİRKET YÖNETİCİLERİNE KABAHAT DUYURUSU

Cezayirlioğlu, olayın akabinde bugün İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’na Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileriyle Etraf Kontrolü Daire Lideri Barış Ecevit Akgün hakkında “görevi berbata kullanma, cürüm kanıtlarını gizleme, değiştirme ve yok etme, temel ulusal faydalara karşı faaliyette bulunmak üzere fayda sağlama, etrafın taammüden kirletilmesi”; Anagold Madencilik A.Ş. İdare Konseyi üyeleri hakkında “çevrenin kirletilmesi, içme suyuna zehirli unsur katma, temel ulusal faydalara karşı faaliyette bulunmak üzere fayda sağlama” suçlamalarıyla başka ayrı cürüm duyurusunda bulundu.

Anka Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, cürüm duyurusu dilekçesinde, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri su akışının olduğu dereyi taammüden kuru dere olarak göstermek suretiyle TCK 281. unsur ‘Suç kanıtlarını yok etme, gizleme yahut değiştirme’ cürmünü işlemişlerdir. Böylelikle sudan tahlil yapılmasını ve su alıcı ortamındaki siyanür ve öbür zehirli unsurların ortaya çıkmasını engellemeye çalışan kamu vazifelileri kabahat kanıtlarını gizledikleri üzere, misyonu berbata kullanma kabahati da işlemişlerdir” denildi.

Cezayirlioğlu, CHP Erzincan Vilayet Lideri Ayhan Doğan’la birlikte siyanürün Fırat Nehri’ne karıştığını tez ettiği noktaya giderek görüntü çekti. Cezayirlioğlu, Etraf Bakanlığı’nın “Yapılan incelemede; boru çizgisinden kaynaklanan sızıntının tesis sonlarının dışına taşarak eğimli yerde aktığı, mevsim prestiji ile alt kotta bulunan dere yatağında rastgele bir su akışı bulunmadığı, münasebetiyle kuru dere yatağına ulaşan rastgele bir kirlilik olmadığı tespit edildi” açıklamasının gerçek olmadığını ileri sürdü.

‘KURU DERE DEDİKLERİ DERE AKIYOR’

Cezayirlioğlu, çektiği görüntüde su akışının olduğu dereyi göstererek “Akmayan kuru dere dediği, Fırat Nehri’ne 300 metre yakınlıktaki bu dereye karıştı” dedi.

CHP’li Doğan ise siyanürlü suyun Fırat Nehri’ne gerçek akan dereye karıştığını ileri sürerek, “Siyanürün ne kadar ziyanlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün bu siyanür bu su aracılığıyla Fırat’a karışmış durumda” diye konuştu. Doğan, yetkililere şu davette bulundu: “Bundan sonraki süreçte yetkililer bu patlamayı göz önüne alırlar. Zira burada nefes bile almakta zorluk çekiyoruz. Pis kokular etrafa yayılmış durumda. Umarım yetkililer bir an evvel bu durumu çözerler. Altının insan sıhhati, tabiat ve ömürden daha kıymetli olmadığını bildirirler.”

‘KESİLEN CEZA 16,4 MİLYON LİRA; VALİLİĞE YAPTIĞI BAĞIŞ 50 MİLYON LİRA’

Cezayirlioğlu’nun avukatı İsmail Hakkı Atal ise Anagold Madencilik’e 16,4 milyon lira ceza kesildiğini kaydederek, “Bu ceza şirket için hiçbir şey söz etmiyor. Çünkü bu şirketin geçen yıl Erzincan Valiliği’ne yaptığı bağış 50 milyon lira. Erzincan Üniversitesi’ne yaptığı bağış 30 milyon lira. Bu şirketin Türk halkını zehirleyerek ürettiği altın karşılığında bu kesilen ceza devede tüy bile değil” dedi.

Atal, Etraf Bakanlığı yetkililerinin siyanürün aktığı argüman edilen dere hakkında “Kuru dere” diye rapor tuttuğunu, fakat bu derenin aktığını lisana getirdi. Atal, Etraf Bakanlığı yetkililerinin “suç kanıtlarını gizlediğini” ileri sürdü. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.