Fatih Altaylı’yı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri sonrası korku almış: Küçük kafaların katliamından korkuyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başıboş sokak köpeklerinin saldırılarının artması sonucu yerel yönetimlere yaptığı barınaklara alınsın çağrısı sonrası Fatih Altaylı’dan dikkat çeken bir yazı geldi.

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sahipsiz hayvanların yerinin sokaklar değil barınaklar” ifadesinden yola çıkarak bazı insanların sokak hayvanlarını katledeceğinden korktuğunu ifade etti. Altaylı, “Bir yanda hayvan sevgimiz, bir yanda kişilerin güvenliği. Hadi gel çık işin içinden” dedi.
Altaylı bugünkü köşesinde şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediyeleri sokak köpekleri ile ilgili göreve çağırmasından sonra beni ciddi bir korku aldı. Yukardan gelen emirler söz konusu olunca vur deyince öldüren küçük kafaların bir hayvan katliamı başlatmasından korkuyorum.

Ancak şunu da söylemeliyim ki, sokak köpekleri ile ilgili kafalar karışık. Bir yandan hayvan sevgimi, diğer yanda ise her gün meydana gelen bir sürü olay. Hayvanseverler, ‘Adlarından da anlaşılacağı gibi, sokakların sahibi onlar. Biz kentleri onlarla paylaşıyoruz. Onları toplama hakkımız yok’ diyorlar. Doğru mu doğru. Ama bir yandan da ortada bir güvenlik meselesi var. Sürüler halinde gezen sokak köpekleri, genelde çok zararsız olsalar da, bazen çok saldırganlaşabiliyorlar.

Çevremde en az 5 kişi bu tip saldırılara maruz kaldı. Ankara’da yaşayan bir sınıf arkadaşım, bir yıl kadar önce evinin çevresinde yürüyüş yaparken sokak köpekleri tarafından neredeyse öldürülüyordu. Zor kurtuldu. Günlerce hastanede yattı. Hala yüzünde ve bedenin çeşitli bölgelerinde bu saldırının izlerini taşıyor. Bir yanda hayvan sevgimiz, bir yanda kişilerin güvenliği. Hadi gel çık işin içinden.”

Ama bildiğim şu. Avrupa’nın herhangi bir kentinde sokakta gezerken tek bir sokak köpeği bile görmüyorum. Acaba sorun köpekler değil de biz miyiz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı, sahipsiz hayvanların yerinin sokak yerine barınak olduğunu söyleyerek, “Öncelikle sahipsiz hayvanların yerinin sokaklar değil barınaklar olduğunu unutmamalıyız.” dedi.

Konuyla ilgili tüm belediye başkanlarına seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sahipsiz hayvanlar için, “Şimdi ben buradan birinci derecede büyük şehirlerimiz olmak üzere tüm belediye başkanlarıma sesleniyorum. Sahipsiz hayvanlar için lütfen sıcak ve güvenli barınaklar kurarak gıda artıklarından hayvan maması üretimini teşvik ederek pek çok gönül kazanabiliriz, gönül kazanabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.