Gannuşi: Zaten oldukça çirkin bir hediye sundu, parti kapatmaya kalkışamaz

Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, El-Arabi televizyon kanalına verdiği demeçte, ülkedeki gelişmeleri değerlendirdi.

“Nahda’nın kapatılması hukuki olmadığı gibi, Said’in çıkarına da değil” diyen Gannuşi, Cumhurbaşkanı’nın 25 Temmuz’da Tunus halkına zaten oldukça çirkin bir hediye sunduğunu belirtti.

– “NAHDA’YI TUNUS HALKI VAR ETTİ”

Gannuşi, “Nahda Hareketini Tunus halkı var etti. Tunus halkı buna ihtiyaç duyduğu sürece var olmayı sürdürecektir. Nahda Hareketinden çekilmesini ancak Tunus halkı isteyebilir, bunun yolu da seçimlerdir.” dedi.

Partisinin 2019 yılında seçim finansman kanununu ihlal ettiği suçlamalarına ilişkin Gannuşi, yargının Nahda’yı temize çıkaracağından emin olduğunu belirterek “Seçim finansman kanununa aykırılık konusunda dosyalarımız tamamen temizdir. Biz ülkenin en düzenli partisiyiz.” ifadelerini kullandı.

– “NAHDA, HÜKÜMETLERE KATILIMI ORANINDA SORUMLUDUR”

Gannuşi, partisinin ülkedeki siyasi krizle ilgili sorumluluğuna ilişkin, “Nahda Hareketi, önceki hükümetlere katılımı oranında sorumludur” dedi.

“Cumhurbaşkanı Said, projesine bir soru işareti koyduktan sonra devrim, oldukça tehlikeli bir meydan okuma ve sıkıntıyla karşı karşıya kalmıştır.” diyen Gannuşi, 25 Temmuz’un oldukça tehlikeli bir ayrım olduğunu vurguladı.

Gannuşi, parlamento olmadan ülkenin sorunlarının çözülemeyeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı’yla herhangi bir şahsi sorunu olmadığını belirten Gannuşi, “Biz diktatörlüğe karşıyız ve yeniden gelmesinden endişe ediyoruz. Anayasal kurumların kapatılması, Cumhurbaşkanı’nın ülkeyi tek başına yönetmek istediği anlamına geliyor.” dedi.

Gannuşi, adını vermediği bazı ülkelerin Said’in istisnai uygulamalarını desteklediğinin açık işaretleri bulunduğunu söyleyerek ülkenin sıkıntısının siyasi değil temelde ekonomik olduğunun altını çizdi.

– TUNUS’TAKİ SİYASİ KRİZ

Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz’da Meclis’in çalışmalarını dondurması ve başbakanı azletmesinin ardından 22 Eylül’de de bazı yeni kararnameler yayımlamıştı.

Bu kararnamelerle cumhurbaşkanının yasama ve yürütme yetkisi genişletilmiş ayrıca yasa tekliflerinin anayasaya uygunluğunu denetleyen geçici komisyon da feshedilmişti.

Said’in aldığı tüm bu kararlar, ülkede bir tür “istisnai durum” oluşmasına yol açmıştı.

Ülkedeki krizden çıkmak için birçok siyasi ve sivil toplum kuruluşu geniş kapsamlı “ulusal diyalog” çağrısı yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.