Gaziemir Belediyesi: Uyutulduğu öne sürülen köpek şuanda izolasyon koşulları altında veterinerliğimizde tedavi edilmektedir

26.01.2023 tarihinde Veteriner İşleri Müdürlüğümüze kulakta yara ve kanama şikayeti ile gelen köpekte, kan parazitlerinden şüphelenilmiş, yapılan kan testlerinde (hızlı kit ve kiti de doğrulamak için kanfrotisi) kan parazitleri olan Leishmania, Erlichia ve Anaplazma tespit edilmiştir.

Bu üç hastalığın hayvandan hayvana bulaş riski çok yüksek olmasıyla beraber Leishmania hastalığı insanlara sineklerle bulaşan, hayvanlarda tedavisi olmayan ve halk arasında şark çıbanı olarak bilinen hastalığın etkenidir. Dolayısıyla bu hastalığı taşıyan hayvanların sahiplendirilmesi ya da geri yerine salınması halk sağlığına geri dönüşü olmayan zararlar verebileceği gibi TCK madde 185’e göre de suçtur.

Bu bağlamda 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun uygulama yönetmeliği olan Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği Madde 7-e’de, “Belediyeler… Geçici bakımevlerinde kaldıkları süre içerisinde; kanunî istisnalar ile bulaşıcı, tedavi edilemez veya tedavi sonrası iyileşme ihtimali olmayan bir hastalığa sahip olduğuna, alındığı ortama bırakıldığında insan ve çevre sağlığını önlenemez derecede tehdit edeceğine geçici bakımevi veteriner hekimince karar verilerek rapor tutulan hayvanların en az acı veren ve en hızlı şekilde ölümünü sağlayan yöntemlerle öldürülmesi… ile ilgili tedbirler alır” denilmektedir.

02.03.2023 tarihinde Müdürlüğümüze konu ile ilgili ziyarette bulunan Ege Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Sayın Funda Bayrı Ersoy’a da durum anlatılmış ilgili can dostumuz canlı olarak gösterilmiş, test sonuçları ve durum hakkında bilgi verilmiştir.

Hayvan öne sürülen iddiaların aksine uyutulmamış, Veteriner İşleri Müdürlüğümüzde gerekli izolasyon koşulları altında 37 gündür misafir edilmektedir. Ancak bilinmelidir ki, Leishmania hastalığının dünyada bilinen rutin ya da deneysel olarak herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili sosyal medya üzerinden asılsız iddialarda bulunanlar ile ilgili de belediyemiz tarafından gerekli hukuki işlemler de yapılacaktır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir