Hangi Durumlarda Psikolog Servisine Yatırılır?

Online psikolog tedavisinde hastaneye yatma gibi bir durum söz konusu değildir. Hastalar kendi istekleri ile gelerek danışma hizmeti almaktadır. Genelde tedavi yöntemi seanslar ile sağlanan terapilerdir. Hastalar belirlenen aralıklarda gelerek terapilere katılır ve kendini daha iyi hissetmesi sağlanır. Herhangi bir sağlık kuruluşuna yatırılma gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer ki çok ciddi bir durum var ise psikolog servisine gitmesi önerilir. Peki, ne zaman ve ne durumda psikoloğa gidilir?

Peki, Terapiye İhtiyaç Duyulup Duyulmadığı Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle, terapiye ihtiyaç olup olmadığını düşünmek utanılacak bir şey değildir. Konuşmaya ihtiyacı olan insanlar için güvenli, gizli bir ortam sunar. Milyonlarca insan zihinsel sağlık sorunlarıyla mücadele etmektedir.  Ancak insanlar ruh sağlığı sorunları olsun ya da olmasın çeşitli nedenlerle terapiye giderler . Terapi, güven kazanmada ve benlik saygısını geliştirmede ve ayrıca aile veya ilişki sorunlarını düzeltmeye yardımcı olabilir. Online Terapi arama nedeni ne olursa olsun, bunun için iyi bir zaman olabileceğine dair bazı kesin işaretler bulunmaktadır. Kontrol edilmeden bırakılan bir zihinsel sağlık durumu varsa, aşağıda belirtilen durumlar artabilir.

  • İlişkileri sürdürmekte sorun yaşamak,
  • Bireyin kendine veya başkalarına bakmayı zor bulması,
  • İşte veya okulda mücadele etmek,
  • Sağlık sorunları ve/veya hastaneye yatışta artış yaşanması,
  • İntihar,

1)Çok fazla veya çok az uyuması

Uyku ve zihinsel sağlık el ele gider. Zihinsel sağlık durumu varsa, bireyi uykusuzluğa karşı daha duyarlı hale getirir ve bunun tersi de geçerlidir. Bir araştırma incelemesi , uyku yoksunluğunun olumsuz düşünmeye yol açabileceğini ve bireyi duygusal olarak daha savunmasız bırakabileceğini göstermektedir. Duygusal sıkıntı, ne kadar uyunursa uyunsun aşırı uyunmasında bile bireyin kendini yorgun hissetmesine neden olabilir. Uyku sorunları özellikle anksiyete , depresyon , bipolar bozukluk ve DEHB yaşayan kişilerde yaygındır.

2)Sosyal olmaktan kaçınılması ya da ilişkileri sürdürülememesi

Kötü zihinsel sağlık, arkadaş çevresinden uzaklaşmaya, bireyin kendini izole etmesine ve partnerinden uzaklaşmasına neden olabilir. Bunlar bireyde görülüyorsa terapi, yaşanılan şey hakkında biriyle özel olarak konuşmada yardımcı olabilir. Uzmanlar tarafından psikoloji testleri yaptırarak psikolojik durum ortaya çıkmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir