Her biri Eyfel Kulesi yüksekliğinde! Türkiye’nin güç kaynağı olacak

Tuz Gölü’nün 40 kilometre güneyinde yer alan Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi, 1 milyar 200 milyon metreküp kapasitesinin yüzde yüzünü doldurarak kış için hazır hale getirildi. Yerin bir kilometre altında, her biri Eyfel Kulesi yüksekliğinde olan 12 adet yapay mağarada (caverna) depolanan doğal gaz, talep olması halinde doğal gaz iletim sistemine verilecek.

GENİŞLETME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Söz konusu tesiste, Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in duyurduğu genişletme çalışmaları ise devam ediyor. İki yıl içinde tamamlanması planlanan genişletme çalışmaları kapsamında tesisin depolama kapasitesi 1,2 milyar metreküpten 5,4 milyar metreküpe çıkacak. Günlük geri üretim kapasitesi 40 milyon metreküpten 80 milyon metreküpe çıkacak olan tesiste, içine 10 bin tırın sığdığı yapay mağaralara da 40 tane daha eklenecek. Bu yıl içinde genişletme çalışmaları tamamlanacak Silivri Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi’nin 4,6 milyar metreküplük kapasitesi de eklendiğinde Türkiye’nin toplam doğal gaz depolama kapasitesi 10 milyar metreküpe ulaşacak.

Boru Çizgileri ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) Tuz Gölü İşletme Müdürü İbrahim Kaymaz, İHA muhabirine yaptığı değerlendirmede, tesisin doğal gaz arz güvenliği açısından değerli bir tesis olduğuna dikkati çekerek, “Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi, Tuz Gölü’nün 40 kilometre güneyinde Aksaray Sultanhanı içerisinde yer alıyor. Projemiz kapsamında Hirfanlı Barajı’ndan boru çizgisi ile aldığımız tatlı suyu yer altına enjekte ediyoruz. Bu enjeksiyon süreci sonrasında tuzun çözülmesi ile yer altında oluşturduğumuz yapay mağaralarla doğal gaz depolaması yapıyoruz. Tıpkı vakitte burada bulunan tuzlu suyu da süreç sonrasında Tuz Gölü’ne enjekte ediyoruz” dedi.

“TESİSİMİZ, 1,2 MİLYAR DEPOLAMA KAPASİTESİ VE YÜZDE YÜZ DOLULUK ORANI İLE KIŞA HAZIR”

Kaymaz, açıklamalarına şöyle devam etti:

“İşletme Müdürlüğü Tesislerimiz, 1,2 milyar depolama kapasitesi ve yüzde yüz doluluk oranı ile 2022-2023 geri üretim dönemine (kış sezonuna) operasyonel bakımları da tamamlanarak hazır halde. Bunun yanı sıra halihazırda 1,2 milyar olan kapasitemizi genişletme projemiz ile 5,4 milyar metreküpe çıkaracağız. Bu manada da dünyada tuz yapılarında depolamasının en büyük tesisi olarak ülkemize hizmet edecektir.”

“SUNİ MAĞARALARIMIZ, BİR EYFEL KULESİ YÜKSEKLİĞİNDE VE İÇERİSİNE 10 BİN TIR SIĞACAK BİR HACME SAHİP”

Depolama sürecinin tek seferlik bir durum olmadığını lisana getiren Kaymaz, “Biz gereksinim halinde depolarımızı doldurup kullandıktan sonra tekrar depolarımızı doldurarak ikinci bir döngü ile depolarımızı kullanabiliyoruz. Yapay mağaralarımız 300 metre yüksekliğinde 90 metre çapındadır. Şöyle açıklayayım bir Eyfel Kulesi yüksekliğinde ve içerisine 10 bin tır sığacak bir hacmimiz mevcuttur” diye konuştu.

“İHTİYACIMIZ OLAN GÜCÜN YÜZDE 60’INI KENDİ GÜNEŞ GÜCÜ SANTRALLERİMİZDEN KARŞILAMAKTAYIZ”

Tesisin birebir vakitte yenilebilir güç manasında öncü bir tesis olduğunu savunan Kaymaz, “Kamuda birinci güneş takipli güneş güç santrali tesislerimizde bulunmaktadır. Muhtaçlığımız olan gücün yüzde 60’ını güneş gücü santrallerimizden karşılamaktayız. Şu an bir megavat seviyesinde. İki megavat daha ek yaparak tüm gücümüzü kendimiz üreteceğiz” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.