İBB Meclisi’nde ‘kertenkele dansı’ tartışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi gündemine, İBB’nin düzenlediği ve toplumsal medyada konuşulan “Doğaçlama Dans Festivali” kapsamında dansçıların sergilediği performanslar geldi.

AK Parti Meclis üyesi Ahmet Rasim Yücel, şenlik konusunda sergilenen performanslardan bahsederek kelamlı önerge verdi. Yücel, “Ingo Reulecke’nin gösterisi alaya alınmış ve haber olmuştur. Tekrar bir dans kümesi yolcu vapurunda ‘kertenkele dansı’ yaparken gündem oldu” halinde konuştu.

CHP’li Meclis üyesi Fidan Aslan Eroğlu’nun “Geçtiğimiz mayıs ayında bir sürü konser iptal oldu. Mayıs ayı sanatkarlara zulümde seferlik ayına dönüştü. Sanatkarlar başımızın tacı. Birtakım ajandalarla onları ötekileştirmememiz gerekiyor” dedi.

YÜCEL: ALAY KONUSU ŞOVLAR SERGİLEMEK İBB’YE YAKIŞMADI

Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasında gerçekleşen İBB Meclisi toplantısında, AK Partili üyesi Ahmet Rasim Yücel, “Doğaçlama Dans Festivali”nde sergilenen performanslardan bahsederek kelamlı önergesini okudu.

Yücel, “Hafta sonu İBB tarafından Cemil Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen şenlikte kamuoyunda değişik manzaralar gündem oldu. Bilhassa Alman dansçı Ingo Reulecke’nin ‘Instant Composition’ gösterisi ve garip hareketleri alaya alınmış ve haber olmuştur. Yeniden bir dans kümesi yolcu vapurunda bugün kertenkele dansı yaparken de gündem oldu” diye konuştu

“Sanata ve sanatkara karşı değiliz. Dansı biz de seviyoruz” diyen Yücel, “Doğru ve hoş olanı takviyeler ve alkışlarız lakin sanat diye bu cins alay konusu şovları sergilemek İBB’ye yakışmamaktadır” tabirlerini kullandı.

Yücel, Alman dansçı Ingo Reulecke’ye ne kadar ödeme yapıldığını sorarak, önergesinin İBB Lideri Ekrem İmamoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını istedi. Önerge başkanlık makamına havale edildi.

OKUL: TÜRKİYE’YE KAZARA MI GELDİ?

İBB 1. Lider Vekili Zeynel Abidin Okul, önergenin başkanlığa gönderilmesinin akabinde “Benim de bir sorum var. O dansı gördüm. Çok şaşırdım. Çözemedim ne olduğunu, bilemiyorum. Biz sanattan mı anlamıyoruz. Arkadaş ezkaza mı geldi Türkiye’ye? Bilgi verirseniz sevinirim” dedi.

Zeynel Abidin Okul

EROĞLU: ÖTEKİLEŞTİRMEMEMİZ GEREKİYOR

CHP’li Meclis üyesi Fidan Aslan Eroğlu’nun “Bahsettiğiniz dansçı Ingo Reulecke, doğaçlama, çağdaş dansçı” demesi üzerine mecliste gülüşmeler oldu. Eroğlu bunun üzerine şunları söyledi:

“Gülüyoruz. Gülelim çok hoş lakin sanatı gerçek ya da yanlış diye ayıramayız. Bu sanatçı, çağdaş dansta dünyanın önde gelen sanatkarlarından. Sayısız ödül sahip. Size yahut diğerine garip gelebilir. Kendisi bir oyunculuk yüksek okulunun ve Berlin üniversiteler ortası dans merkezinin dans kısmının başında. Kendisi alanında başarılı bir sanatçı. Daima alışageldiğimiz sanat kısımlarını izlersek gelişemeyiz. Birtakım etkinlikler yapıldı. Kontenjanın 20 katı katılmak isteyen oldu. Beğenmeyen beğenmez lakin beğenen de çok kişi var. Çok üzüldüğüm bir husus var. Geçtiğimiz mayıs ayında bir sürü konser iptal oldu. Mayıs ayı sanatkarlara zulümde seferberlik ayına dönüştü. Oturup çalışıp listesini çıkardım koca 2 sayfa. Çok üzücü bir durum bu. Sanata sanatkara karşı değiliz. Hoş ve beylik bir cümle lakin ayıklayan bir halde de sanatı sevmek lazım. Sanatkarlar başımızın tacı. Birtakım ajandalarla onları ötekileştirmemiz gerekiyor.”

YILDIZ: 21. YÜZYIL BEDELLERİNE UYGUN OLMAYAN BİR KONUŞMA

İYİ Partili meclis üyesi Taylan Yıldız ise “Bence bizim burada yaptığımız konuşma 21. yüzyıl bedellerine uygun olmayan bir konuşmaydı. Birtakım arkadaşların sanat hakkında küçümseyici gülümsemesini gördük. AK Partili Sayın meclis üyeleri şu an gülüyorlar. Son 200 yılda maddi durumu makus olarak ölmüş kaç şairimiz, kaç müellifimiz var? Devrinde anlaşılamamış kaç sanatçı var? Biz anlamak ya da sevmek zorunda değiliz lakin sanat dediğiniz şey çoğunluğun onayıyla yapılan bir şey değildir. Sanatın ne olduğuna karar veremeyiz. Sanata karşı ayrımcı tavrınızı ben kınıyorum ve değiştirmenizi talep ediyorum” dedi.

OKUL: ANLAMAKTAN ZORLUK ÇEKTİK, ÖNYARGI YOK

Yıldız’ın üzerine konuşan meclis lider vekili Okul ise “Öyle bir konuşma yaptınız ki herkes sanat düşmanı üzere. Herkes güldü. Bunu da bu türlü sanat düşmanlığı üzere lanse etmenizi de ben kınıyorum. Hiçbir arkadaşın önyargısı olamaz. Anlamak zorunda da değiliz. Sahiden o arkadaşın yaptığı gösteriyi anlamakta zorluk çektik. Önyargı yok” diye reaksiyon gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.