İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden ‘Kongo’ açıklaması: Savaş hatası işleniyor

Orta Afrika ülkesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaşanan katliamlara ait İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) açıklama yaptı. Açıklamada geçtiğimiz haziran ayı ortasında 29mn sivilin öldürüldüğüne dikkat çekilerek katliamı gerçekleştiren İsyancı 23 Mart Hareketi’nin (M23) savaş kabahati işlediğini belirtti.

Açıklamada, isyancıların komşu Ruanda’dan dayanak bulduğuna ait yüksek tasalar olduğuna yer verildi. Öldürülen şahısların çoğunluğunun örgüt tarafından yerlerinin söylenmesi ile suçlandığı aktarıldı. Kongo ordusu ve M23 ortasındaki çatışmaların 200 bin kişinin yerinden olmasına yol açtığına işaret edilen açıklamada, M23’e dayanak verdiği anlaşılan tüm ülkelere “askeri yardımların kesilmesi” daveti yapıldı.

DEVAM EDEN HUDUT KRİZİ

Ruanda ile KDC ortasında devam eden hudut krizi, iki ülke başkanının bir ortaya gelerek hudut problemini tahlile kavuşturdular. Lakin isyancı küme yapılan muahedeyi reddetti. 2012’den bu yana faaliyet gösteren M23 isyancıları, KDC’yi Turistlere karşı ayrımcı siyasetler yürütmekle suçladı. KDC’nin Ruanda, Uganda ve Burundi sonunun bulunduğu doğusu, 20 yıldır altın ve kobalt üzere madenlerin denetimini sağlamaya çalışan silahlı kümelerin akınları ve çatışmalarına sahne oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.