İsrail, Türkiye’deki ticaret ataşeliğini yine açacak

Son devirde olağanlaşma yolunda adımlar atılan Türkiye ve İsrail münasebetlerinde değerli bir gelişme daha yaşandı.

İsrail ve Türkiye on yıldan uzun müddettir gergin olan diplomatik alakaları yine kurmaya çalışırken, İsrail Türkiye’deki iktisat ve ticaret ataşeliğini yine açacağını açıkladı.

Türkiye ve İsrail’in alakalarının gerilmesine neden olan İsrail ve Filistin ortasındaki çatışmalar nedeniyle iki ülke 2018’de büyükelçileri hudut dışı etmişti. Geçen aylarda ise Avrupa’nın Rus doğalgazına bağımlılığını azaltacak bir seçenek olarak İsrail ve Türkiye ortasında doğalgaz boru sınırı kurulması fikrinin tekrar gündeme gelmesi iki ülke ortasında ikili münasebetleri geliştirmek için bir fırsat olarak görüldü.

Yıllarca süren uyuşmazlığa karşın İsrail ve Türkiye ortasındaki ticaret devam etti ve Türkiye, İsrail’in en kıymetli ortaklarından biri olmaya devam ediyor. İki ülke ortasındaki ticaret 2021’de yüzde 30 artarak 7,7 milyar dolara ulaştı.

İsrail İktisat Bakanı Orna Barbivai, “Ticaret ataşeliğinin yine açılması, İsrail’in Türkiye ile ekonomik bağlantılarını güçlendirme taahhüdünü gösteriyor. On yıldan uzun mühlet sonra, iki ülke ortasında ortak bir ekonomik konferans düzenlemeyi amaçlıyoruz” dedi.

Bakanlık, kelam konusu adımın şu anda Türkiye’ye ihracat yapan 1.500’den fazla İsrailli şirkete dayanak olacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.