İsrail’in fanatik mahkemesi

İsrail Sulh Mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’da “yüksek sesle ibadet etmeleri” ve “bazı ritüelleri gerçekleştirmelerine” onay verdi. Evvelki gün alınan skandal kararda, Aksa’da “yüksek sesle dua etmenin ve yere gerçek eğilmenin kabahat sayılamayacağına” hükmedildi. Yansılar üzerine İsrail hükümeti, kararın geçen hafta Aksa’da yüksek sesle ayin yapan, yaşları reşit olmayan 3 Musevinin tutuklanması üzerine alındığını ve bunun genel bir karar olmadığını duyurdu. Kararın tekrar temyize götürüleceği belirtilen açıklamada, Harem-i Şerif’te yalnızca Müslümanların ibadet edebileceğine dair statükonun devam ettiği bildirildi.

Lakin tüm bu açıklamalara karşın, dün Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen işgalci yerleşimcilerin bölgede ayin düzenlediği ve ibadet ettiği görüldü. Filistin idaresi, İsrail mahkemesinin aldığı karara ve yerleşimcilerin Aksa’da ibadet etmesine “Açık bir dini savaş ilanı” diyerek reaksiyon gösterdi. Hamas Hareketi ise işgalci gücü ‘ateşle oynamaması’ konusunda uyardı. Geçen yıl ekim ayında da bir İsrail mahkemesi, Musevilerin Mescid-i Aksa’da “sessizce” ibadet etmelerinin kanuna karşıt olmadığına hükmetmiş, İslam dünyasından gelen yansıların akabinde ise geri adım atmak zorunda kalmıştı.

İHLALİ AKLADI

İşgalci yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya geçen hafta düzenledikleri baskın sırasında üç Yahudi, yasak olmasına karşın kimi dini ritüelleri yüksek sesle gerçekleştirdikleri gerekçesiyle, İsrail polisi tarafından gözaltına alındı. Bunun üzerine Sulh Mahkemesi, kelam konusu aksiyonun düzensizliğe ve düzensizliğe yol açabilecek rastgele bir davranış içermediğini belirterek, Aksa’da “yüksek sesle dua etmenin ve yere yanlışsız eğilmenin kabahat sayılamayacağına” hükmetti.

BU BİR DARBEDİR

Filistin Dışişleri Bakanlığ’ından yapılan yazılı açıklamada, “İsrail mahkemesinin kararı, statükoya karşı bir darbedir. Statükoyu büsbütün değiştirmek, bu çatışma alanını ve tüm bölgeyi tesiri altına alabilecek açık bir dini savaş ilanıdır” sözlerine yer verildi. Hamas ise Aksa’nın kutsallığının ihlal edilmesine ‘bedeli ne olursa olsun’ katiyetle müsaade vermeyeceğini belirterek, “Harem-i Şerif sadece Müslümanların hakkıdır. İsrail ateşle oynuyor. Bu tehlikeli tırmanışın yansımalarının sorumluluğunu işgalci önderler yüklenecek” açıklamasında bulundu. Statükoya nazaran gayrimüslimlerin Aksa’da ibadet etmeleri yasak. Lakin İsrail sık sık statükoyu delmek için teşebbüslerde bulunuyor.

PROVOKATİF YÜRÜYÜŞE ONAY

Öte yandan İsrail makamları, çok sağcı fanatik Musevilerin 29 Mayıs’ta düzenleyeceği provokatif “bayrak yürüyüşünün” Eski Şehir’deki rotasına müsaade verdi. İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Omer Barlev, geçen hafta verdiği kesin kararda, göstericilerin işgal altındaki Doğu Kudüs’ün kutsal yerlerine da konut sahipliği yapan Eski Şehir’in sembolik noktalarından Şam Kapısı ve Müslüman mahallesinden geçmesini onayladı. Yürüyüşün, Batı Şeria başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarının tümünde tansiyonu had safhaya çıkaracağı belirtiliyor.

Koalisyona nefes aldıran dönüş

Filistin asıllı milletvekili Gayda Rinavi Zuabi, Naftali Bennett liderliğindeki koalisyon hükümetinden istifa kararını geri çekti. Böylelikle hükümetin 120 sandalyeli Meclis’teki oy sayısı 59’dan 60’a yükselerek muhalefetle eşitlenmiş oldu. İsrail devlet televizyonu, Zuabi’nin geri dönmesiyle hükümetin artık dağılma tehlikesiyle karşı karşıya olmadığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.