Kırmızı ete bir artırım daha!

Et fiyatlarında artış furyası devam ediyor. Bayramdan sonraki hafta et fiyatlarına ortalama 10 lira artırım geldi. Dünya Gazetesinin haberine nazaran, İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Lideri Aydın Tüfekci, “İstanbul’da et fiyatı kalitesine ve bölgeye nazaran değişiyor. Sığır etinden kıymanın ortalama fiyatı 160 ile 200 lira, danada ise 130 ile 160 lira ortasında. Şu an toptanda kilosu 98 ile 104 lira olan karkas etin bize maliyeti 140 lirayı buluyor” dedi.

“İSTANBUL’DA HAZİRAN AYINDA 17 KASAP KAPANDI”

Kasap esnafının işlerinin çok dingin olduğunu ve dertli bir periyot yaşadıklarını aktaran Tüfekçi, “Biz esnaf olarak fiyatların geri geleceğini iddia ediyoruz. Lakin bu et çokluğu ve hayvan varlığından değil. Maalesef iş yapamamaktan ötürü olacak. Şu an en büyük problemimiz elektrik sarfiyatı. Yüksek elektrik faturaları kira bedellerini geçti. Hiç değilse bizim üzere küçük esnafa başka bir fiyat siyasetinin uygulanması için TESK Liderimiz Bendevi Palandöken de bu tarafta talepte bulundu” diye konuştu.

İstanbul’da haziran ayında 17 kasabın kapanışına imza attığını söyleyen Tüfekçi, açılan kasap sayısının ise 5 olduğunu bildirdi. Açılan ve kapanan kasap sayısının her ay neredeyse tıpkı düzeyde devam ettiğine dikkat çeken Tüfekçi, “Şu anda esnafımız ziyan ediyor. Zira sattığı malı yerine koyamıyor. Yaz periyodundan ötürü esnafımızın satışları yüksek fiyatlar ve Kurban Bayramı’ndan ötürü yüzde 60’nın işi düşmüş durumda. Lakin girdilerimiz buna karşın tekrar artıyor” sözlerini kullandı.

Ankara’da muhitine nazaran et fiyatlarının kıymada 140 ile 150 lira olduğunu, kuşbaşının ise 160 ile 180 lira ortasında değiştiğini aktaran Ankara Kasaplar Odası Lideri Fazlı Yalçındağ da, evvelki hafta başında aşağı üst yüzde 10 civarında artırım geldiğini bildirdi. Kurban Bayramı’nda Türkiye’nin yaklaşık 2 aylık et gereksinimi kadar hayvan kesildiğini lisana getiren Yalçındağ, “Bu yıl her zamankinden biraz daha az kesim oldu. Bu gerek hayvan fiyatlarının kıymetli olması, gerekse halkın satın alma gücünün geçen vakit içinde azalmasından kurban kısmını etkiledi. Ayrıyeten, birçok insan bağış yoluna ya da yurt dışında kesite yönelmesi de bunda tesirli oldu” dedi

“EN UCUZ ETİN KİLOSU 150 LİRA”

Kurban Bayramı’nın çabucak sonraki hafta başında et fiyatlarına 10 lira artırım geldiğini bildiren Kanarya Et Küme İdare Konseyi Lideri Burak Şahin, satışlarda ise yüksek fiyat ve Kurban Bayramı tesiri ile yüzde 30’a yakın azalma olduğunu söyledi. İstanbul’da bölgelere nazaran kıyma fiyatları 160 lira, kuşbaşının ise 170-180 lira ortasında değiştiğini aktaran Şahin, “En ucuz et fiyatı 150 liradan başlıyor. Bonfileyi 350 liraya satan kasap da var, 450 liraya satan da var” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.