Koronavirüs’e karşı zencefilli-cevizli Kovid-19 şurubu: TÜBİTAK incelemeye aldı

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüse karşı zencefil ve ceviz etken unsurlu şurup geliştirildi. Sanayi Mühendisi, Ar-Ge Uzmanı Ziya Can Koçak tarafından geliştirilen şurubun virüsün tesirlerini 31 saat geciktirdiği ve azalttığı öğrenildi. Sıhhat Bakanlığı tarafından da incelendikten sonra onaylanması halinde, eserin destek edici besinden ilaç kademesine geçeceği belirtildi.

Hürriyet’te yer alan habere nazaran, Sanayi Mühendisi, Ar-Ge Uzmanı Ziya Can Koçak ve takımının olağan beslenmeyi destek maksadıyla geliştirdiği zencefil ve ceviz etken unsurlu Şurup, 2021 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı’nca onaylandı. Lakin Ar-Ge çalışmalarının akabinde, şurubun bütün ziyanlı bakteri ve virüslere karşı geniş tesirli olabileceği görüldü. Şurup numunesi, araştırmalar ve görüşmeler sonrasında TÜBİTAK MAM’a teslim edildi.

Hususla ilgili bilgi veren Ziya Can Koçak, şunları kaydetti:

TEST SONUÇLARI OLUMLU

“Sitotoksisite testlerinden 2020’de muvaffakiyetle geçen ilaç adayımız, çağımızın en büyük salgını KOVID-19 için test edildi. İlacın, virüsün tesirini 31 saat geciktirdiği ve azalttığı görüldü. Test sonuçları son derece olumlu.

KOVID-19 ve mutasyonları ile ilgili aşıdan sonra, ilaç alanında dünya çapında bu başarıyı yakalamış en önemli ve tesirli tek sıvı ilaç buluşu da yeniden biz Türklere nasip oldu. En kısa vakitte Konya Selçuk Üniversitesi bünyesinde bulunan Üniversite hastanesinde ilaçlarımızın FAZ 1 süratli geçiş FAZ 3 çalışmalarına (insan üzerinde çalışmalar) bilhassa KOVID-19 ve bütün mutasyonları ile birlikte öbür bütün enfeksiyon hatta kanser alanlarında başlanacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.