Mahmut Özer: OECD ülkelerinin tamamladığı süreci 70 yıl gecikmeyle yaşadık

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ‘Tarih Kültür ve Medeniyet Bilinci’ seminerinde konuştu. Bakan Özer, “Son 20 yılda eğitimle ilgili çok enteresan bir periyoda tanıklık ettik. Eğitimde erişim meselesinin çözüldüğü bir devirdir. Eğitimde kitleselleşme ve evrenselleşme devrinin yaşandığı devir son 20 yıldır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bakırköy’deki bir otelde, okul yöneticileri seminerleri kapsamında Toplumsal Bilimler Liseleri yöneticileri ile ‘Tarih Kültür ve Medeniyet Bilinci’ semineri düzenlendi. Seminere, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bakan yardımcıları Petek Aşkar, Sadri Şensoy, Nazif Yılmaz, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Türkiye Bilimler Akademisi Lideri Prof. Dr. Muzaffer Şeker, müellif Saadettin Ökten ve Toplumsal Bilimler Liselerinden 186 yönetici katıldı.

‘BİZ 70 YIL GECİKMEYLE YAŞADIK’

DHA’nın haberine nazaran Özel, “OECD ülkelerinin 1950’li yıllarda aslında tamamlamış olduğu süreci biz 70 yıl gecikmeyle yaşadık. Bunu çok değerli buluyoruz. Son vakitlerde şöyle telaffuz var. Bunu yapılanları hükümsüzleştirmek olarak algılıyorum. ‘Ya bir şey yapılmadı, okullar yapıldı, binalar yapıldı, şu oldu, bu oldu.’ Daha evvelden neden yapılmadı? Daha evvelce niçin vatandaşın bulunduğu lokasyonlarda çok rahat bir formda eğitime erişim sağlanmadı? 300 binlik derslik sayısı şu an 855 binlere ulaşıldı. Okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranları yüzde 11’lerdeyken şuan yüzde 92’lere ulaştı. Biz 70’li yıllardan değil 2000’li yıllardan bahsediyoruz. 20 yıllık bir öykü. Bugün eğitimin kalitesinden bahseden kesim niçin imkanları varken çocukların eğitime erişimiyle ilgili imkanları artırmadı? Son 20 yılda okul öncesinden yükseköğretime kadar bu ülkede 70 yıl gecikmeyle birinci kez okullaşma, eğitimde kitleselleşme ve evrenselleşme süreci tamamlandı” diye konuştu.

‘BU ÜLKEDE YILLARDAN BERİ KIZ ÇOCUKLARIYLA İLGİLİ SPEKÜLASYONLAR YAPILDI’

Bakan Özer, “Zaten sorunu olmayan kesim varlığını sürdürürken maddi kaynaklardan ve eğitime erişim için kent değiştirmesi, ilçe değiştirmesi gereken ve bu nedenle eğitime erişemeyen beşerler, halkımız eğitime erişti. İkincisi de kız çocukları. Bu ülkede yıllardan beri kız çocuklarıyla ilgili spekülasyonlar yapıldı. Muhafazakar kesim çocuklarını okula göndermiyor diye. Hem okul yapmıyorsun hem de kız çocukları okula gitmiyor diyorsun. Son 20 yılda birinci kere kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocuklarını geçti. Demek ki imkan sağladığı vakit bu vatandaşlarımız çocuklarını okula gönderebiliyormuş” sözlerini kullandı.

‘AMACIMIZ ÖĞRETMENLERİMİZİ HAYAT UZUNLUĞU ÖĞRENENLER YAPMAK’

Bakanlık olarak 3 önceliklerinin olduğunu söyleyen Özer, “Okul öncesi, mesleksel eğitim ve öğretmenlerimizin gelişiminin çok boyutlu olarak desteklenmesi. Ana odağımız siz pahalı öğretmenlerimiz. Sizleri güçlü kılmak ve imkanlarınızı artırmak için her türlü imkanı seferber ediyoruz. Bunun birinci atılımını 60 yıllık hasret olan öğretmenlik meslek kanunu ile yaptık. Maksadımız öğretmenlerimizi hayat uzunluğu öğrenenler yapmak” dedi.

‘BU SENE AYIRMIŞ OLDUĞUMUZ BÜTÇE 292 MİLYON’

Bakan Özer, “2021 yılını 2.9 milyon öğretmenin eğitimiyle tamamladık. Birinci kez öğretmen başına ders saati alınan eğitim saati 94 saate çıktı. 2022 yılının altıncı ayında 3.2 milyon öğretmen eğitim aldı. İstiyoruz ki, öğretmenlerimizi hiç yalnız bırakmayalım. Daima onların talep etmiş oldukları, kendilerini geliştirecekleri ve mazeret üretemeyecekleri bir ortama hakikat gitmeye çalışıyoruz. Bunun için de bütçede önemli artış yaptık. 2021 yılında öğretmenlerin eğitimiyle ilgili 8.9 milyonluk bütçe kullanırken bu sene ayırmış olduğumuz bütçe 292 milyon. Kullanın, kâfi ki isteyin” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.