Milyarder Destekli Kripto Borsası, SEC’e Karşı Harekete Geçti!

Milyarder Tyler ve Cameron Winklevoss ikizlerinin kurduğu kripto para borsası Gemini, ABD’li menkul kıymet düzenleyicisine karşı harekete geçiyor gibi duruyor. İşte detaylar…

Kripto para borsası, SEC’e karşı ret başvurusunda bulundu

Kripto para borsası olan Gemini Trust Co. ve iflas eden kredi kuruluşu Genesis Global Capital, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan bir davanın reddedilmesi için ortaklaşa başvuruda bulundu. Dava, Earn ürünlerinin kayıtsız menkul kıymetler sunarak menkul kıymetler düzenlemelerini ihlal ettiğini iddia ediyor. Şirketler yasal başvurularında, getiri elde etmek için coin ödünç vermeyi kolaylaştıran Earn ürünlerinin bir menkul kıymet olarak sınıflandırılmaması gerektiğini iddia ettiler. Genesis ayrıca, işlemlerin esasen kredi olduğunu savundu.

Mahkemeden şikayeti reddetmesini veya alternatif olarak SEC’in kalıcı bir ihtiyati tedbir ve “disgorgement” taleplerini reddetmesini istedi. Ayrıca, iddiada Earn programının müşteriye dönük yönlerinden Genesis’in değil Gemini’nin sorumlu olduğu belirtiliyordu. Earn için bir transfer acentesi olarak rol oynadığını ileri süren Gemini, Earn kullanıcılarına yönelik blog güncellemesinde SEC davasını “kötü tasarlanmış” diyerek eleştirdi.

Neler olmuştu?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi SEC’in Ocak ayında açtığı davanın ardından Genesis’in iflas başvurusunda bulunması, Earn kullanıcılarının Kasım ortasından bu yana para çekme kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalmasına yol açtı. Buna karşılık Gemini, 22 Mayıs Pazartesi günü 232.000 Earn kullanıcısının yararına 1.1 milyar doların üzerinde varlığın geri alınmasını amaçlayan kapsamlı bir talepte bulundu.

Gemini, Genesis ve ana şirketi Digital Currency Group; bu ay bir yeniden yapılandırma ve uzlaşma anlaşması yapmak üzere arabuluculuk görüşmeleri yürütüyor. Şubat ayında yapılan bir ön anlaşma henüz sonuçlanmadı. Ayrıca bu ayın başlarında DCG, Genesis’e 630 milyon dolarlık bir kredi ödemesini kaçırdı. Bu ay boyunca Gemini, Genesis ve ana şirketi Digital Currency Group (DCG), bir yeniden yapılandırma ve uzlaşma anlaşmasına varmak için arabuluculuk görüşmeleri yürüttü. Şubat ayında bir ön anlaşma önerilmiş olsa da, resmi olarak sonuçlandırılmadı.

Aynı zamanda Gemini ve diğer alacaklılar, arabuluculuk sürecinin başarısız olması halinde bağımsız olarak takip edilebilecek farklı bir “yeniden yapılanma planı” üzerinde işbirliği yapıyor. Amaç, borsanın Earn kullanıcıları için en uygun sonucu sağlamak. Davadan sorumlu olan JFB Legal’ın kurucu ortaklarından Jack Baughman attığı bir tweet’te SEC’in davasının Genesis iflasından varlıkları geri almayı ve Earn kullanıcılarını bir bütün haline getirmeyi daha zor ve karmaşık hale getirdiğini söyledi.

https://twitter.com/JackBaughman27/status/1662218787465342977

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir