Myanmar cuntasından muhalefete toplumsal medya tehdidi

Myanmar’da 1 Şubat 2021’de ordunun darbe yapmasının akabinde denetimi ele alan cunta idaresi, demokrasi yanlısı muhalif kesitler üzerindeki baskısını artırdı. Ordu Sözcüsü Zaw Min Tun yaptığı açıklamada, cunta aykırısı tertiplere toplumsal medya aracılığıyla takviye verenlerin cezalandırılacağını bildirdi.

Askeri darbeye karşı çıkan milletvekilleri tarafından kurulan ve “sivil hükümet” olarak tanımlanan Ulusal Birlik Hükümeti’ni (NUG) ve Myanmar Halk Savunma Gücü’nü “terörist” kümeler olarak niteleyen Min Tun, toplumsal medya aracılığıyla bu tertiplere takviye verenlerin terör aksiyonlarını direkt yahut dolaylı olarak desteklemiş sayılacağını söz etti. Cunta muhaliflerine gözdağı veren Min Tun, dedi.

NUG’nin 1.32 milyon takipçisi var

Myanmar’da askeri darbeye karşı çıkan NUG’un toplumsal medya platformu Facebook’ta 1.32 milyon takipçisi bulunuyor. Ordunun amacındaki bir öteki örgüt olan Halk Savunma Gücü’nün ise eski başkan Aung San Suu Kyi’nin vazifeden alınarak tutuklandığı Şubat 2021 darbesinin akabinde orduya karşı silahlı gayret yürütüyor.

Devrik önder Suu Kyi, 20 yıl mahpusa mahkum edilmişti

Myanmar’da 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı savıyla 1 Şubat 2021’de idareye el koyan cunta, ülkenin fiili önderi Aung San Suu Kyi başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini tutuklamıştı. Cunta idaresi milletlerarası kamuoyunda sert reaksiyonla karşılanan demokrasi aksisi hareketin akabinde başlayan kitlesel protestoları şiddetle bastırmış, darbe aykırısı şovlarda birçok sivilin hayatını kaybettiği kamuoyuna yansımıştı.

Darbeden bu yana tutuklu bulunan Suu Kyi ise, şimdiye dek kapalı kapılar arkasında gerçekleşen duruşmalarda farklı kabahatlerden 20 yıl mahpusa mahkum edilmişti. Suu Kyi’nin tüm suçlamalardan karar giymesi halinde 150 yılı aşkın mahpusa mahkum edilebileceği belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.