Nitelikli işgücü problemi yaşayan Avustralya göçmen alımını artırmayı planlıyor

Avustralya İstatistik Ofisi’ne (ABS) nazaran, Mayıs ayında Avustralya’da 480.100 iş ilanı vardı. Bu, Avustralya’nın memleketler arası hududunu kapatmasından önceye yani Şubat 2020’ye nazaran yüzde 100’ün üzerinde bir artış olduğunu gösteriyor.

Yeni göçmen alım hududu, hükümetin Eylül ayındaki iş ve maharet tepesinde sendikalar ve patron kümeleri ortasında görüşülecek. O’Connor Pazar günü yaptığı açıklamada, “Nitelikli işgücü krizini ele almak için önümüzde yapılacak çok iş var. Fakat Emekçi Partisi, mahallî işgücünü eğitmek ve yabancı emekçilerin sömürülmesini engellemek için daha fazla efor gösterecek” dedi.

Bakan, standartların düşürülmeyeceğini de ısrarla vurguladı. Nine Entertainment kümesi gazetelerine konuşan O’Connor, “İnsanların yetkinliklerini ölçmede daha sofistike olmalıyız” dedi. O’Connor, “Baktığımız her yerde eksiklikler var: Klasik ticaret, ileri imalat, perakende, turizm, teknoloji dalı, yaşlı bakımı, hekimler, hemşireler” tabirlerini kullandı.

O’Connor, vasıflı emekçi göçünü artırmak ve lokal personelleri eğitmek ortasında “iki seçenekli bir tercih” olmadığını söyledi. Göçmen limitindeki artışın, Hazine Bakanı Jim Chalmers’ın Ekim ayında sunacağı federal bütçede resmileşmesi bekleniyor.¦

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.