Polen alerjisi olanlara uzmanından ikaz: Maske takın

Bahar aylarının gelmesiyle birçok kişi de polen alerjisi de birçok belirti ile ortaya çıkıyor…

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Hekim Öğretim Üyesi Mehmet Kabak yaptığı açıklamada çalıştığı yerde polen alerjisine maruz kalanlara dikkat cazip tavsiyelerde bulundu.

“Genetik olarak alerjiye yatkınlık olabilir”

Tabip Öğretim Üyesi Mehmet Kabak, Türkiye’de de alerjiye yatkın olan birtakım bölgeler var. Bilhassa tarımla ilgilenen Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Çukurova Bölgesi ve Trakya Bölgesi, bu stil yerler ziraî eserlere bağlı olarak alerjiye yatkın yerlerdir. Poliklinik yaptığımız devirlerde bilhassa şubat ayından başlayıp mart ve nisan aylarında daha da şiddetlenip haziranın sonlarına hakikat bitip tekrarlanan bir alerjik versiyon devri var. Mesela genetik olarak alerjiye yatkın olan birtakım şahıslar var alerjik bünyesi olan bu büsbütün genetik bizimle alakalı bir şey bir de maruziyet var. Yani hem genetik etkenler var hem de çevresel etkenler dediğimiz durumlar mevcut. Bu ikisi bir ortaya gelince alerji meydana geliyor.dedi.

“Çok ilerlerse ciğere inebilir”

Birden fazla insanın polen alerjisine maruz kaldığını belirten Kabak, Çiçek açma devirlerinde polenlerin çok sık olduğu, tozun en çok olduğu bilhassa bizim bölgede Kızıltepe Ovası’nda buğday, arpa üzere eserler yetiştiren şahıslar de bunların sulamasında çalışan ya da yanından bile geçen bireyler de polene maruziyet oluyor. Karşılaştığımız ikinci olarak bunların semptomları nelerdir? Bilhassa beğenilen yaşarma, burunda kaşıntı, burun ucunda kaşıntı, hapşırık ve burun akıntısı biçiminde gelen semptomlar var. Çok şiddetlenirse öksürük üzere semptomlarla da gelebilir. Boğazda kaşıntı olabiliyor ya da bedenin rastgele bir yerinde, ellerde, ayaklarda kaşıntı ve kızarıklıklar karşımıza çıkabiliyorlar. Çok ilerlerse ciğerlere indiği takdirde astıma kadar yolu var. diye konuştu.

“Maske ile korunulmalı”

İHA’ya konuşan Kabak, bu devirde ne yapılması gerektiği ile ilgili bilgi verdi. Bilhassa bu üslup yerlerde çalışan tarlada, tozlu iş yerlerinde ya da mevsimsel çalışanlarda ya da değişik ortamda bulunan şahıslar bu periyotta maske ile kendilerini koruyabilirler. Koruyamayan bireyler semptomları olduğunda kesinlikle ilgili branşı çabucak muayene olup ilaç da kullanabilirler. dedi.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.