Rende Sitesi’nin tutuklanan arsa sahibi: Kolon kesmedik

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ve Eskişehir’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Hatay’daki Rende Sitesi’nin arsa sahibi Arif Sami Rende’nin savcılık ifadesi ortaya çıktı.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığının yakalama kararı üzerine Eskişehir’de gözaltına alınıp 25 Şubat’ta çıkarıldığı hâkimlikçe “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan tutuklanan Rende Sitesi’nin arsa sahibi Arif Sami Rende’nin savcılık ifadesinde, önceki beyanlarına ekleyeceği bir şey olmadığını belirterek “Üzerime atılı iddia tamamen hatalıdır” dedi.

Sitenin B bloku kolonlarının anaokulu yapılması için kestirildiği iddiası hatırlatılan Rende, “Biz oraya anaokulunu 5 sene evvel açtık. Deprem Hatay’ı yerle bir etmiştir. Bizim hatamız kesinlikle yoktur, kolon kesmedik. Kolon kesseydik zaten deprem öncesinde bina üzerimize düşerdi” diyerek kendisini savundu.

Rende, sağlık sorunlarının bulunduğunu ifade ederek tahliye talebinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Hatay’ın Antakya ilçesinde 4 bloklu Rende Sitesi’nin A ve B bloku yıkılmış, yaşanan çökmelerin blokların alt katındaki iş yeri sahiplerinin kolon kestirmesinden kaynaklandığı iddia edilmişti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanı sıfatıyla verdiği izinle Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan Hatay’daki Rende Sitesi’nde 2016’da “kolonların kesildiği” iddiasıyla başlatılan soruşturmada “takipsizlik kararı” veren savcı hakkında da inceleme başlatılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir