Rusya Savunma Bakanı Şoygu duyurdu: Luhansk’ın tamamı ele geçirildi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kremlin Sarayı’nda Rus ordusunun Ukrayna‘daki taarruzlarına ait Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e rapor verdi.

Sergey Şoygu, Rus güçlerinin 19 Haziran’dan itibaren kelamda Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin topraklarını denetim altına almak için “başarılı bir operasyon” yaptığını belirterek, iki hafta içinde Lisiçansk ve Severodonetsk yakınlarındaki kuşatma altında bulunan bölgede tasfiyenin gerçekleştiğini aktardı.

Şoygu, Severodonetsk, Zolotoye, Gorskoye Volçeyarovka üzere büyük kentler başta olmak üzere 25 yerleşim ünitesinin denetim altına alındığını kaydederek, “Operasyon dün Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin en büyük kentlerinden biri olan Lisiçansk’ın kurtarılmasıyla tamamlandı. Toplamda, faal taarruz operasyonlarında 670 kilometrekarelik bölge denetim altına alındı” sözlerini kullandı.

Şoygu ayrıyeten, bu mühlet içerisindeki taarruzlar sonucunda Ukrayna silahlı kuvvetlerinin toplam kaybının 5 bin 469 kişi olduğunu söyleyerek, bunlardan 2 bin 218’inin öldüğünü, 3 bin 251’inin yaralandığını aktardı.

‘OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR’

Sergey Şoygu, bu operasyonda Ukrayna’ya ilişkin 196 tank ve zırhlı araç, 12 uçak, 1 helikopter, 69 insansız hava aracı, 6 hava savunma füze sistemi, 97 çok namlulu roketatar, 166 obüs ve havan topu ile 216 özel askeri aracın yok edildiğini bildirdi.

Şoygu, Lisiçansk’ta Ukrayna güçlerinin 39 tank ve zırhlı araç, 11 obüs ve havan topu ve pek çok tanksavarı bıraktığını bildirerek, halihazırda Lisiçansk kentinde mayın temizleme çalışmaları ile halka yardımın sürdüğünü lisana getirdi.

Şoygu, Rus Silahlı Kuvvetleri‘nin Ukrayna’da operasyonlarını devam ettirdiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.