Seine Nehri’nde mahsur kalan katil balinayı kurtarma uğraşları sürüyor

Fransa’nın Seine Irmağı’nda mahsur kalan ve tatlı su ortamında sıhhati çok süratli bozulan katil balina (Orca) için kurtarma planı açıklandı. Hoparlörlü drone ile katil balina sesleri yayılacağı ve balinanın açık denize çekileceği tabir edildi.

Fransa’nın Normandiya kıyısından 16 Mayısta Seine Irmağına girerek mahsur kalan katil balinanın, tatlı su ortamında sürüsünden ayrılmış olmanın verdiği gerilimle gitgide zayıfladığı ve sıhhatinin bozulduğu tabir edildi.

Seine-Denizcilik Bölge Yönetimi, dün yaptığı açıklamayla, balinanın hayatını kurtarmak için deniz memelileri konusunda milletlerarası ve ulusal uzmanlardan oluşan bir küme oluşturulduklarını duyurdu. Bilim insanlarından oluşan takım, mahsur kalan katil balinanın berbata giden sıhhatinin göz önünde bulundurulduğunu ve yumuşak bir müdahale ile balinayı açık denize çekmeye çalışacaklarını belirtti.

DRONE, ÜRKÜTMEMEK İÇİN ARALIĞINI KORAYACAK

Açıklamada, hoparlörlü bir drone ile katil balina sürüsü sesi yayılacağı ve balinanın cezbedilerek doğal ömür ortamı olan denize hakikat yönlendirileceği söz edildi. Balinanın korkmaması için drone, balinaya olan birkaç yüz metrelik aralığını koruyacağı vurgulandı.

ERKEK KATİL BALİNALAR, HAYATLARI BOYUNCA ANNELERİNE BAĞIMLI YAŞIYOR

Bir erkek olarak tanımlanan dört metrelik katil balina, birinci olarak 16 Mayıs’ta Normandiya’da Seine Nehri’nin ağzında görüldü, akabinde Rouen kentinin batısına yanlışsız düzinelerce kilometre yol aldığı tabir edildi. Uzmanlar, erkek katil balinaların çoklukla tüm hayatları boyunca annelerine bağlı yaşadıklarını ve bu sebeple ayrılmaları halinde gerilime girerek sıhhatlerinin bozulabileceğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.