Spotify kan ağlıyor! Şirketin gelirlerindeki düşüş şaşırttı

Geçtiğimiz günlerde yayın akışı devi Netflix’in gelirinde ciddi düşüşler yaşandığını görmüştük. Şimdi bir benzeri durum müzik akışı platformu Spotify için geçerli olabilir. Bloomberg tarafından elde edilen dahili bir nota göre Spotify, gelirlerdeki düşüş korkuları arttıkça yeni işe alımlarını yüzde 25 oranında azaltmaya karat verdi. İşletmenin hangi bölümlerinin en çok etkileneceği ise belirsiz.

Spotify, borsa çökerken kadrosunu yeniden değerlendiren tek teknoloji şirketi olmaktan çok uzak. Twitter ve Meta, geçen ay bir dereceye kadar işe alımların dondurulacağını duyurdu ve Netflix, özellikle işte çıkarmaları ile Nisan ayında manşetlerde görüldü.

Spotify’ın geçen haftaki yatırımcı sunumu sırasında CEO Daniel Ek, şirketin yalnızca aboneliklerde değil, podcasting ve yakında sesli kitaplar gibi müziğin ötesinde dikeylerde de büyümesini vurguladı. Ancak baş finans sorumlusu Paul Vogel, personel alımının ekonomik koşullardan etkilenebileceğini ima etti.

Spotify kan ağlıyor! Şirketin gelirlerindeki düşüş şaşırttı

Vogel, “Küresel ekonomiyle ilgili artan belirsizliğin açıkça farkındayız” dedi. “İşimiz üzerinde henüz herhangi bir önemli etki görmesek de, durumu yakından takip ediyor ve yakın vadede çalışan sayımızın büyümesini değerlendiriyoruz.”

SEC’e yapılan bir dosyaya göre, Spotify’ın 2021’in sonunda 6.600’den fazla çalışanı vardı, bu önceki yıla göre yüzde 18’lik bir artış. Piyasa, şirketi hedeflerini yavaşlatmaya zorlasa da rapor, personel notunda şirketin yine de personel ekleyeceğini ve kaliteden ödün vermeyeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.