Tarihi çöküş sonrası LUNA’nın kurucusundan flaş çıkış: Olmayacak, üzgünüm!

Merkeziyetsiz iktisatların hala merkeziyetsiz parayı hak ettiğine inandığını belirten Do Kwon, lakin o paranın, artık UST olmayacağının aşikâr olduğunu söz etti

Son günlerde kripto para piyasasında milyarlarca dolarlık kayba yol açan Terraform Labs Kurucusu Do Kwon TerraUSD (UST) ve LUNA’da yaşananlarla ilgili yeni bir açıklamada bulundu.

Twitter üzerinden yaptığı açıklamada son günlerini UST’nin depeggingi (1 dolara sabitlenememesi) münasebetiyle yıkılan Terra topluluk üyeleri, çalışanları, dostları ve ailesiyle telefonda konuşarak geçirdiğini söyleyen Do Kwon “İcadımın hepinize yaşattığı acıdan ötürü çok üzgünüm” tabirlerini kullandı.

‘KÂR ETMEDİM’

Merkeziyetsiz iktisatların hala merkeziyetsiz parayı hak ettiğine inandığını belirten Do Kwon açıklamasına şöyle devam etti:

“Ancak artık o paranın artık bu haliyle UST olmayacağı belirli olmuştur. Ben yahut rastgele bir bağlı olduğum kurum bu olaydan hiç bir biçimde kâr etmemiştir. Kriz esnasında UST yahut LUNA satmadım. Depegging süreci esnasına Luna Vakfının Bitcoin rezervlerinin kullanımının belgelenmesi üzerinde çalışıyoruz. Lütfen sabırlı olun. Gruplarımız pek çok işi birebir anda yürütüyor.”

SABİT KALAMADI

Bedeli her vakit 1 dolara sabit olması gereken algoritmik sabit coin UST birinci olarak 9 Mayıs akşamı 0.70 doların altına geriledi. Akabinde sonraki gün 0.90 doların üzerine çıkınca Do Kwon UST’yi tekrar 1 dolara sabitlemek için çalıştıklarını açıkladı.

Bu ortada Bitcoin 30.000 dolarlık ruhsal sonun altına inerken UST talebinin organize bir taarruzla şuurlu olarak artırılarak likidite sorunu yaratıldığı tez edildi. UST 11 Mayıs’ta ise 0.62 dolara geriledi. Bu sabit coinde yaşanan karışıklık tüm kripto para piyasasını etkiledi. UST 12 Mayıs’ta bir yükseliş yaşasa da dün 0.20 doların altına geriledi. Bitcoin de bu esnada 27.000 doların altını gördü.

NEREDEYSE SIFIRLANDI

Bu esnada Terra ağının lokal kripto parası LUNA’da da milyarlarca dolarlık kayıp yaşandı. 9 Mayıs’ta 64 dolardan süreç gören LUNA 0.00014 dolara kadar geriledi. Binance’de süreçleri durduruldu.

Luna’nın 5 Nisan’da bedeli 116 dolara kadar çıkmıştı. O tarihte kripto paranın toplam kıymeti de 40.9 milyar doları görmüştü.

MİLYARLARCA YENİ ARZ

Piyasa bedeli bakımından en büyük 5 kripto para ortasına giren LUNA böylelikle tarihi bir çöküşe imza atmış oldu. LUNA’nı toplam piyasa kıymeti evvelki gün 154 milyon dolara kadar düşmüştü. Lakin paranın pahası sıfıra yaklaşmasına karşın milyarlarca LUNA arz edilince toplam piyasa pahası de 1 milyar dolara yükselmiş üzere göründü. LUNA’nın pek çok kripto paranın tersine bir arz limiti bulunmuyor.

DOLAR KARŞILIĞI YOKTU

Kurulan algoritmik sisteme nazaran 1 UST elde edilmesi için 1 dolarlık LUNA yakılması gerekiyordu. Elde edilen UST’ler likidite havuzuna aktarılıp arz-talep istikrarı kurularak 1 UST’nin 1 dolarlık pahada sabit kalması hedefleniyordu. Bunun yanında Luna Vakfı’nın rezerv para olarak farklı kripto paraları bulunuyordu. Yani aslında 1 dolarlık pahaya sabitlenmiş görünse de bu paranın bir dolar karşılığı bulunmuyordu.

LUNA arzı UST’yi sabitleme eforlarının bir kesimi olarak artırılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.