TBMM’de harika toplantı: 200 vekilin hazır bulunması gerekiyor

TBMM Genel Şurası, CHP’nin sıhhat çalışanlarına şiddet konusunda verdiği kanun teklifini görüşmek için bugün harika toplanıyor. CHP Meclis Kümesi geçtiğimiz hafta 120 imzayla TBMM Başkanlığına başvurarak, Genel Kurul’un harikulâde toplantıya çağrılmasını istemişti. Meclis Lideri Mustafa Şentop da müracaat uyarınca Genel Heyeti bugün saat 15.00’te harikulâde toplantıya çağırmıştı. HDP toplantıya katılmama kararı almıştı. AK Parti ve MHP de harika toplantıya katılmayacaklarını açıklamıştı. Genel Kurul’un çalışabilmesi için 200 milletvekilinin toplantıda hazır bulunması gerekiyor.

Meclis’te CHP’nin 134, Yeterli Parti’nin 37 sandalyesi bulunuyor. İki partinin milletvekillerinin tamamı genel şurada hazır bulunsa bile fakat 171 milletvekiline ulaşabiliyorlar. Bağımsız 6, TİP’in 4, DP’nin 2, Memleket Partisinin 2 ve Meclis’te temsil edilen başka partilerin 1’er milletvekili bulunuyor. Bu partilere mensup milletvekilleri gelse bile 200 sayısı bulunmuyor.

HER İHTİMALE KARŞI HAZIRLAR

AK Parti idaresi toplantıya katılmama kararı alsa da, muhalefetin 200 sayısına ulaşıp Meclis’i açması ihtimaline karşı; milletvekillerinin TBMM’de hazır olmalarını istedi. AK Parti Küme Lideri İsmet Yılmaz, seçim bölgelerine dağılan milletvekillerini Ankara’ya çağırdı.

AK Parti kurmayları “CHP ve Âlâ Parti’ye mensup tüm milletvekilleri hazır bulunsa 200 sayısına ulaşılamayacağı için Genel Kurul’un çalışmalara başlaması ihtimali yok. Lakin her ihtimali dikkate alarak biz milletvekillerimizi hazır tutacağız. HDP karar değiştirip Meclis’e gelir ve kâfi sayıya ulaşıp, çalışmalar başlarsa, biz de Genel Kurul’da olacağız” dedi. Genel Heyet çalışmalara başlarsa; AK Parti’nin Anayasa-Adalet Karma Kurulunda dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verilen DBP’li Salihe Aydeniz’le ilgili raporu da Genel Heyet gündemine getireceği belirtiliyor. Toplantı kâfi sayısına ulaşılması durumunda, Genel Kurul’da CHP’nin sıhhat çalışanlarına yönelik şiddet olayları ile ilgili bir genel görüşme açılıp açılmamasına ait görüşmeler yapılacak. Gündeme ait görüşmeler tamamlandıktan sonra TBMM, 1 Ekim’e kadar tekrar tatile girecek.

42 YILDA 39 KEZ TOPLANDI

TBMM Genel Heyeti, 1980’den bugüne 39 sefer inanılmaz toplandı. Meclis, 17. Dönem’de 4, 18. Dönem’de 5, 19. Dönem’de 6, 20. Dönem’de 3, 21. Dönem’de 3, 22. Dönem’de 7, 23. Dönem’de 2, 24. Devir 5, 25. Periyot 1, 26. Dönem’de 3 defa fevkalâde toplandı. 27. Dönem’de ise harika toplantı gerçekleştirilmedi. 1990’da hac mevsimi sırasında meydana gelen ve yüzlerce vatandaşın vefat ettiği olaylar, 1996’da Başbakan Mesut Yılmaz hakkında verilen gensoru önergesinin görüşülmesi için fevkalâde toplantı yapıldı. Genel Heyet, 2001’de Anayasa değişikliği, 2005 ve 2012’te terör olayları konusunda genel görüşme talebi, 2006’da Avrupa Birliğine iştirak sürecinde açıklanan 9. Ahenk Paketi olarak çıkarılması düşünülen kanun teklifi, 2014’te Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi hasebiyle ant içme merasimi için harika toplandı. TBMM Genel Konseyi, son harikulâde toplantısını 2017’de Irak ve Suriye tezkeresinin mühletinin uzatılması için gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.