TİP milletvekili adayları: “Meclise hesap sormaya gidiyoruz”

Deniz Gezginci

TİP milletvekilleri, parti üye ve gönüllüleri tarafından Yeni Foça girişinde ellerinde bayraklarla karşıladı. Milletvekilliği adaylığının açıklanmasının ardından Halk TV’deki görevinden ayrılan Gazeteci – Sunucu İrfan Değirmenci’ye ilgi büyük oldu.

“MECLİSE HESAP SORMAYA GİDİYORUZ”

Yeni Foça Atatürk Anıtı önünde yaptığı konuşmada meclise ceylan derisi koltuklarda oturup keyif yapmak için değil, hesap sormak için gitmek istediklerini belirten İrfan Değirmenci; “Arkamızda her geçen gün daha büyük kalabalıkların olduğunu görmek bizi çok umutlandırıyor. Bu kez olacak. O seçim bu seçimmiş gibi hissediyoruz. TİP dalgasının ne demek olduğunu herkes üç hafta sonra görecek. Meclise ceylan derisi koltuklarda keyif yapmaya değil hesap sormak için gitmek istiyoruz. 21 yıldır işlenen tüm suçların hesabı yargı önünde verilsin, dosyalar sümen altı edilmesin, kapatılmasın, bu ülkede hep birlikte yeniden adalete inanalım diye meclise mücadele etmeye gidiyoruz” dedi.

“HER GİTTİĞİMİZ YERDE CHPLİLER KADAR ÇALIŞIYORUZ”

Seçmenlerden kendilerine en çok gelen sorunun “Oylarımı bölüyorsunuz?” sorusu olduğunu belirten İrfan Değirmenci; “Benim ailemde de atadan, dededen CHP’liler var. Biz oyları bölmeye değil, mücadeleyi büyütmeye talibiz. Bir oy Kemal Bey’e bir oyda Türkiye İşçi Partisi’ne istiyoruz. Her gittiğimiz yerde de en az CHP’liler kadar çalışıyoruz buna emin olabilirsiniz” dedi.

“SAĞA ÇEKİŞTİRİLEN MECLİSİ BİZ SOLA ÇEKECEĞİZ…”

Millet ve Cumhur ittifakının listeye koyduğu Milletvekili adaylarını da eleştiren İrfan Değirmenci; “Seçmen bir pusulada Cumhurbaşkanını diğer pusulada meclisi şekillendirecek. Meclis fazla sağa çekildi. Millet ittifakında özellikle İzmir’de düne kadar AKP listesinde olan isimler var. Cumhur ittifakını hiç söylemiyorum bile. Onlar meclisi sağa çekiştirdikçe biz sola çekeceğiz ki İstanbul Sözleşmesi Yaşatır diye haykırabilelim. Kadın hakları diye mücadele edebilelim. O yüzden TİP’in mecliste olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Yaptığı konuşmada asıl bayramı 15 Mayıs’ta kutlayacaklarını belirten Türkiye İşçi Partisi İzmir Milletvekili adayı Eser Atak; “Ceberut saray rejimini hep beraber devireceğiz. Önce memleketin çıkarları diyerek yola çıktık. Amacımız Türkiye İşçi Partisi’ni sol politikaların mecliste savunucusu olmak” dedi.

“GÜLÜMSEYEREK KAZANACAĞIZ”

Milletvekili Adaylarının konuşmalarına “Oylar Tip’e halk meclise”, Karanlığa teslim olmayacağız” – “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları eşlik ederken konuşmasını yapan TİP İzmir Milletvekili adayı Adalet Kul; “ Siyasal İslam 21 sene önce bir tramvaya bindi. Bu tramvay 20 yıl boyunca karanlıktan koyu karanlığa yol aldı. Çünkü demokrasi onlar için hedef değil bir araçtı. Tünelde ışık görünüyor ışık. Bitiyor bu karanlık gün. O gün gelecek bunlar inecek. Bakın inmemek için ne yapıyorlar. Bunları söylerken bir kadın milletvekili adayı olarak ülkem adına utanıyorum. Sırf tramvaydan inmemek için Hüdapar ile Yeniden Refah’a diyorlar ki gel yeniden masaya oturup hesaplaşalım. Kadınların hayatı üzerine, kadınların ölümü üzerine, kamudan kadınların arınması için hesaplaşalım. Dolayısıyla kadının hayatı üzerine bir kara anlaşma var. Bu anlaşma bize Afganistan’ı getirecek. Orada kız çocuklarını okula almıyorlar. Üniversiteden kadınları uzaklaştırıyorlar. Ben sırf kadınların sesini haykırmak için geliyorum. Kadınların hayatı üzerine iktidar kuranlara dur demek için geliyorum. Biliyorum ki bu karanlık iktidar biter. İnsanlar sandığa üç duyguyla giderler. Korku, öfke, umut. Korkuyla gidersek statükoyu korur iktidarı getiririz, öfkeyle gidersek faşizmi getiririz, umut ile gidersek barışı, özgürlüğü, kardeşliği getiririz. Türkiye İşçi Partisi umut ile geliyor. Lütfen gülümsemeyi, umudu eksik etmeyelim. Biz sandığa umut ile gideceğiz ve oradan halkın zaferini çıkaracağız. Size söz olsun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir