Toplumsal medya dolandırıcılarının kapora tuzağı

Sosyal medya dolandırıcıları bu sefer İŞKUR ismini kullanarak yüzlerce kişiyi dolandırdı.

İş öncesi kapora talebi

Dolandırıcılar, gönderecekleri eserlere karşılık kapora talebinde bulunuyor.

Kapora olarak gönderilen paraların hesaplarına yatmasının akabinde, çeşitli mazeretlerle bir müddet eserleri göndermeyerek vatandaşları oyalayan dolandırıcılar, daha sonra kullandıkları hesapları silip, ortadan kayboluyor.

İkna edebilmek için para fotoğrafı gönderiyorlar

Dolandırıcılar, vatandaşları tuzaklarına çekmek için iknaya büyük değer verirken, para fotoğrafları ve birtakım bireylerin bu işten gelir elde ettiğine dair görüntüler paylaşıyor.

Güven sağlamak için profil fotoğraflarında ve paylaşımlarında İŞKUR’un ismini ve logosunu kullanan dolandırıcılar, son periyotta başta konut hanımları olmak üzere yüzlerce kişiyi mağdur etti.

TC kimlik numaralarını ele geçiriyorlar

Mağdurların TC kimlik numaraları ve kimlik bilgilerini de elde eden dolandırıcıların, bu bilgileri kullanarak ilerleyen süreçte yeni mağduriyetlere neden olma ihtimali de bulunuyor.

Şikayetlerin artması üzerine harekete geçen İŞKUR, ilgili hesapların kapatılmasını talep ederken, vatandaşları https://www.iskur.gov.tr/ adresi haricinde yayımlanan kaynağı meçhul iş ilanlarına prestij edilmemesi konusunda uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.