Türkiye ve İngiltere’den tahıl koridoruna dair açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da İngiltere Dışişleri Bakanı Elizabeth Truss ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: (Tahıl koridoru) Onların daveti üzerine Moskova’ya askeri heyetimiz gitti. O görüşmelerin yapan olduğunu söyleyebilirim. Ukrayna tahılının yahut rastgele eserin Rusya ve diğer ülke tarafından alınıp yasa dışı halde satılmasına da karşıyız. Türkiye olarak bize gelmesine de müsaade etmeyiz. (Tahıl krizi) İstanbul’da şayet muahede olursa bir denetim merkezi ve Ukrayna karasularının çabucak dışında bir inançlı bölge kurulacak.

İngiltere Dışişleri Bakanı Truss: Tahıl krizi konusunun acil olduğu konusunda netiz, mevzunun gelecek ay içinde çözülmesi gerekiyor. Sorun çözülmezse bu limanlardan tahıllar çıkartılmazsa önemli bir açlığa sebep olacak.

NOT: Ukrayna’daki tahıl stoklarının global pazarlara ulaşmasını sağlamak maksadıyla yapılacak olan 4’lü tepe, haftaya İstanbul’da yapılacak. Doruğa Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM temsilcilerinin katılacak.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.