Yeneroğlu, Silivri’deki işkence iddialarını TBMM’ye taşıdı: Soruşturma başlatıldı mı?

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, İstanbul’da Silivri 5 No’lu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan tutuklu ve hükümlülerin uğradıkları kötü muamele ve işkence iddiaları ile ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Yeneroğlu, tutukluların Silivri’de süngerli odada işkence gördükleri ve kötü muameleye uğradıkları için toplu intihar girişiminde bulunduklarını ve bunun sonucunda Ferhan Yılmaz isimli bir tutuklunun hayatını kaybettiğini öne sürdü. Yeneroğlu, soru önergesinde “Alanda çalışma yapan sivil toplum kuruluşlarının ceza infaz kurumuna düzenledikleri ziyaretler sonrasında hazırlanan raporlar kamuoyu ile paylaşılmıştır. Gerek medyaya yansıyan görüntüler gerek mahpuslara ait ses kayıtları gerekse de bir mahpusun ölümüyle sonuçlanan işkence ve kötü muamele iddiaları oldukça vahim olup, hızlı ve etkin bir şekilde bu iddiaların soruşturulması gerekmektedir” dedi.

Yeneroğlu’nun Bakan Bozdağ’a yönelttiği sorular şöyle:

“Koğuşlarda bulundurulan hap ve/veya ilaç sayısında herhangi bir kısıtlama var mıdır? Hap içerek intihar girişimde bulunduğu ileri sürülen mahpuslar, bu hapları nasıl temin etmişlerdir? Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün açıklamasına göre mahpus Ferhan Yılmaz hap içmesi sonucu kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişse burnu nasıl kırılmış, nasıl dudakları patlamış ve şişmiş, cenazesinin taşındığı tabutun içi ise nasıl tamamen kana bulanmıştır? Silivri 5 No’lu Ceza İnfaz Kurumu’nda, söz konusu işkence ve kötü muamele iddialarına ilişkin olarak adli ve idari soruşturma başlatılmış mıdır? Bu soruşturmalar başlatılmışsa, hangi aşamadadır? Başlatılan soruşturmalar kapsamında, tedbiren mahpuslara işkence ve kötü muamele uyguladığı iddia edilen infaz koruma memurları görevden uzaklaştırılmış mıdır? Toplu intihar girişiminde bulunan mahpusların başka ceza infaz kurumlarına sevk edilme gerekçeleri nedir? Bu mahpuslar hangi ceza infaz kurumlarına sevk edilmiştir? Aileleri bu konuda bilgilendirilmiş midir? Sevk edilen mahpusların sağlık durumları nasıldır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.