Yunanistan’ın darp ettiği Afgan mülteciler konuştu

Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçen Afganistan asıllı 17’si çocuk 38 göçmen, Yunanistan ögeleri tarafından darp edilerek Türk kara sularına itildi. Göçmenler yaşadıkları şiddeti anlattı.

İzmir’in Aliağa ilçesinde konuşlu Kıyı Güvenlik Botu, 4 Temmuz Pazartesi günü öğlen saatlerinde devriye vazifesi sırasında denizde can salları olduğunu tespit etti.

Bölgeye hareket eden gruplar, göçmenleri Kıyı Güvenlik Botuna alarak evvel Foça Balıkçı Barınağına daha sonra da Foça Emniyet Müdürlüğüne getirildi. Tamamı Afganistan asıllı olan göçmenlerden 17’si çocuk, 7’si bayan, 14’ünün de erkek olduğu öğrenildi.

TELEFON VE PARALARININ ALINIP DARBEDİLDİLER

Göçmenler sözlerinde Yunanistan ögelerinde uğradıkları şiddeti anlattı. Çanakkale’nin Küçükkuyu bölgesinden denize açılarak Yunanistan’ın Midilli Adasına ulaştıklarını belirten göçmenler, Yunanistan unsurlarınca yakalandıklarını, kapıları kapalı bir minibüste sıcakta saatlerce aç susuz bekletildiklerini, üzerlerindeki telefonlar ve paraları dahil bedelli eşyalarının alındığını belirtti.

Büyüklerin yanı sıra ağlayan çocukların bile dövüldüklerini öne süren göçmenler, akabinde denize götürülüp can salları içerisinde Türk karasularına itildiklerini kaydetti.

‘ÇOCUKLARIMIZI DA DÖVDÜLER’

Kurtarılan Afgan göçmenlerden Hatice Mervi, Yunanistan ögeleri tarafından yakalandıktan sonra çok berbat muamele gördüklerini söyledi.

Hatice Mervi, “Bizimle çok makus konuştular. Bizi dövdüler, çocuklara vurdular. Eşimin ayakkabılarını aldılar. Her şeyini aldılar. Çantalarımızı paralarımızı, telefonlarımızı. Hiç bir şey bırakmadılar. Bizi bir otomobilin içine koydular. Çocuklar çok bayıldı. Çocuklar öldü bir su vermediler. Otomobilin içine koydular, hiç hava gelmiyordu. Çok dövdüler bizi. Bizi botların içine attılar, denize bıraktılar. Bize çok makûs davrandılar. Çocuklarımızı da dövdüler. Her şeyimizi aldılar. Hiçbir şeyimizi vermediler” dedi.

‘SAATLERCE GÜNEŞİN ALTINDA TUTULDUK’

Abdullah Mervi de Afganistan’dan Çanakkale’ye geldiklerini buradan da Yunanistan’a geçmek istediklerini söz ederek, “Gittik Yunanistan toprağına. Çok berbat dağlık bir yere çıktık. Sabah saat 05.00 üzereydi. Yakaladılar. Bakmadılar bu bayandır, bu çocuktur, bu yaşlıdır. Çantaları alıp attılar bir tarafa. Kemerlerimizi çıkarttılar. Telefonları topladılar. Bizi bir dolmuşa getirdiler. 2 buçuk, 3 saat güneş altında tuttular. Çocuklar ağlıyordu. Kapıları açmadılar. Sonra bir gemiyle bizi getirdiler. Bota bindirdiler. Küfür ederek denize bıraktılar. Hiç bakmadılar ki bu çocuk, bir bardak su vermedi. Su vardı onu da alıp yere döktüler. Bir çocuğa vurdular. Yüzü simsiyah oldu. Bir şişede şu kadarcık su vardı. Onu da alıp dışarı attılar. 1 buçuk saat kadar denizde kaldık. Sonra Allah razı olsun Türk vazifeliler bizi gördü, kurtardılar” diye konuştu.

Mervi, Yunanistan ögelerinin dövdüğünü argüman ettiği çocuğun yanaklarındaki morluğu, dayak yediğini belirten başka göçmenler de ayaklarındaki izleri gösterdi.

Yaşadıklarını anlatan Rukaye Karime de 4 saat sıcakta bir minibüste kapalı kaldıklarını söyledi. Rukaye Karime, “Nefes alamıyorduk. Ellerim titriyordu. Kocamın sırtına vurdular. Çocuğuma vurdular. Çok berbattı. Bizi Türkler gördüler, aldılar. Buraya getirdiler. Çok çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Sağlık muayeneleri ve insani yardım yapılan Afgan göçmenlerin süreçlerinin tamamlanmasının akabinde İzmir Vilayet Göç Yönetimine teslim edileceği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.