Zelenskiy: Azovstal’daki askerlerle Rus esirlerin takasına hazırız

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy güneydoğu liman kenti Mariupol’da haftalardır kuşatma altında olan Azovstal fabrikasından tahliye edilip Donbass bölgesinde Rusya yanlısı idarelerin denetimindeki cezaevlerine yahut sıhhat kuruluşlarına götürülen Ukrayna askerleriyle ilgili takas teklifinde bulundu.

Voice of America’nın (VOA) haberine nazaran, Zelenskiy yaptığı açıklamada Rusya’nın Azovstal fabrikasında mahsur kalan askerlerin tamamını çıkardığını kabul etti. Rus savaş esirleriyle takas yapılmasını beklediklerini belirten Ukrayna başkanı, “Onları konuta getireceğiz. Sorumluluğu almış ortaklarla yapmamız gereken de bu” dedi.

‘ZAFER ÇOK GÜÇ, KANLI OLACAK’

Azovstal askerlerinin durumuyla ilgili Türkiye, İsviçre, İsrail ve Fransa önderleriyle görüştüğünü belirten Zelenskiy, “Bugün, güvendiğimiz ortak devletlerden bir güvenlik garantörü çemberi oluşturmaya çalışıyoruz. Bu projeyi onlarla birlikte geliştiriyoruz. Zafer çok sıkıntı olacak, kanlı olacak. Zafer katiyetle çaba ile elde edilecek ancak (savaşın) sonu muhakkak diplomasiyle olacak, bundan eminim” diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu 20 Mayıs’ta yaptığı açıklamada Azovstal fabrikasından askerlerin tamamının çıkarıldığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.